Washington áll a G7-ek azon tervének késedelmes véglegesítése mögött, hogy Kijevnek 50 milliárd dolláros hitelt nyújtsanak, amelyet befagyasztott orosz eszközökből finanszíroznának – jelentette csütörtökön az Euractiv a tárgyalásokhoz közel álló forrásokra hivatkozva.
Az EU és az Egyesült Államok az ukrajnai konfliktus kezdetekor, 2022 elején közösen fagyasztott be mintegy 300 milliárd dollár értékű orosz állami vagyont. A nyugati államok azóta fontolgatják, hogy a pénzeszközöket ellopják és Ukrajna támogatására használják fel. Bár a pénzek teljes elkobzásáról eddig nem sikerült megállapodniuk, a G7-ek júniusban úgy döntöttek, hogy 50 milliárd dolláros kölcsönt nyújtanak Ukrajnának, amelyet a befagyasztott orosz pénzek kamataiból kell visszafizetni.
Az Euractiv forrásai szerint azonban az Egyesült Államok a visszafizetéssel kapcsolatos aggályok miatt akadályozza a terv véglegesítésének folyamatát, ami attól függ, hogy mennyire tartós a pénzeszközök befagyasztása.
Az uniós szabályok értelmében az EU hathavonta megújítja az orosz vagyonokat célzó szankciókat, és ehhez mind a 27 tagállam egyhangú jóváhagyására van szükség. A hírportál által idézett diplomáciai források azt állítják, hogy Magyarország, amely jelenleg a soros uniós elnökséget tölti be, valamikor megvétózhatja a befagyasztás meghosszabbítását.
Az Euractiv forrásai szerint Washington hosszabb távú garanciákat követelt arra, hogy az unión belüli esetleges nézeteltérések ellenére is befagyasztva maradnak az eszközök, hogy a Nyugat addig lophassa le a befagyasztott pénzeszközöket, amíg szükséges. A források szerint az USA például azt javasolta, hogy az EU szankciós mechanizmusát 12 hónapra vagy hosszabb időre állítsák át.
A Financial Times korábbi jelentése szerint az uniós nagykövetek már több olyan javaslatot is megvitattak, amelyek célja az amerikai aggodalmak eloszlatása volt, köztük a szankciók meghosszabbításának három évre vagy akár határozatlan időre történő meghosszabbítását. Úgy tűnik azonban, hogy e tekintetben eddig nem történt előrelépés.
Eközben Ukrajna egyre türelmetlenebbül várja az ígért pénzt, Denisz Smihal miniszterelnök kedden ragaszkodott ahhoz, hogy azt az év végéig megkapják azt. Hangsúlyozta azt is, hogy Kijev azt akarja, hogy a kölcsön kamatmentes legyen, és „minden feltétel nélkül biztosítsák azt Ukrajnának”.
Moszkva „lopásként” ítélte el a vagyonbefagyasztást, és többször figyelmeztetett, hogy pénzeszközeinek megcsapolása törvénytelen lenne, és veszélyes precedenst teremthetne, ami lerombolná a nyugati pénzügyi rendszer hitelességét.