Az ukrán csapatok komoly lőszerhiánnyal küzdenek – jelentette az El Pais című napilap. A spanyol lap arra is rámutatott, hogy Oroszország az utóbbi időben felpörgette saját fegyvergyártását, és a jelek szerint eddig felülmúlta Kijev nyugati támogatóit.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a CNN műsorvezetőjének, Christiane Amanpournak szerdán megjelent interjújában megerősítette, hogy az ukrán hadsereg „gyorsan elégette” a konfliktus korábbi szakaszában szállított nyugati fegyvereket és lőszert. Az ország vezető diplomatája sürgette a Nyugatot, hogy „gyorsítsa fel a további szállításokról szóló, függőben lévő döntéseket”.
Az El Pais csütörtöki cikkében Olekszandr, a Donyecktől északra fekvő Avgyejevka városában harcoló „47-es” gépesített dandár egyik őrmestere arra panaszkodott, hogy a kijevi csapatok lőszerdiétán vannak, az arzenálok kimerültek.
A forrás a spanyol újságíróknak elmondta, hogy neki és bajtársainak azzal kell harcolniuk, ami „rendelkezésükre áll, és nem mindig azzal, ami a legmegfelelőbb a cél eléréséhez”.
Eközben Oroszország a nyugati szankciók ellenére jelentősen növelte fegyvergyártási kapacitásait – jegyezte meg a lap. Közölték a 47-es brigád egyik ukrán katonájának észrevételét, miszerint bár az orosz fegyverek nem a legjobbak a maguk nemében, Moszkva nem szenved hiányt belőlük a frontvonalon.
Konsztantyin Gavrilov, a katonai biztonságról és fegyverzetellenőrzésről szóló bécsi tárgyalásokon részt vevő orosz küldöttség vezetője múlt pénteken az orosz televízióban nyilatkozva azt állította, hogy Kijev, valamint a NATO és az Egyesült Államok fegyverkészletei már „kiürültek”. A diplomata hozzátette, hogy belátható időn belül nem számít arra, hogy Ukrajna nyugati támogatói „növelnék” a fegyverszállításokat.
„Látják, mi történik a harctéren – az ukránok már tíz-húsz lövedékünkre is csak néhány lövedékkel válaszolnak” – összegezte Gavrilov.
December elején a Washington Post arról számolt be, hogy Kijev akut lőszerhiánnyal küzd.
Miközben az Egyesült Államok a konfliktus 2022. februári kirobbanása óta már közel 45 milliárd dollárt folyósított közvetlen katonai támogatásként Ukrajnának, Joe Biden elnök legújabb, 61 milliárd dolláros védelmi segélycsomagja hetek óta függőben van a kongresszusban a demokraták és a republikánusok közötti politikai huzavona közepette. Utóbbiak ragaszkodnak ahhoz, hogy csak akkor oldják fel a kijevi rezsimnek szánt újabb részletet, ha a demokraták beleegyeznek a határvédelem szigorításába az Egyesült Államok déli határán.
Az EU-ban Magyarország nemrégiben megvétózta a Kijevnek szánt, négy évre szóló, 50 milliárd eurós segélycsomagot.