India szoros kapcsolata Oroszországgal ugyanolyan fontos Újdelhi számára, mint a Washingtonnal való kapcsolat, mivel mindkettő a nemzeti érdekeket szolgálja – mondta szerdán Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter, aki nemrég tért vissza ötnapos moszkvai látogatásáról.
Jaishankar a legújabb, „Miért fontos Bharat” című könyvének bemutatója alkalmából tartott rendezvényen hangsúlyozta India globális szereplővé válását. A „Bharat” (India neve különböző helyi nyelveken) létének része, hogy „tisztában vagyunk a saját érdekeinkkel”, és nem hagyjuk magunkat külső erők által befolyásolni – mondta Jaishankar.
„Olyan mértékben akarsz szépnek látszani mások előtt, hogy az nem feltétlenül áll ellentétben a saját érdekeiddel”.
India Oroszországgal és a volt Szovjetunióval az 1950-es évek óta virágzó kapcsolatáról – és az Egyesült Államokkal való elkötelezettségéről – Jaishankar így nyilatkozott: „Nézze meg ennek a nagy földterületnek a térképét. És emlékezzünk [az államvezetés] alapjaira. Ami az: a szomszédod szomszédja a barátod. Ez nem egy egyszerű dolog.”
Úgy érvelt, hogy India képessége, hogy nagyobb szerepet játsszon a geopolitikában, az elmúlt évtizedben megnőtt, és átalakító szerepet játszik a külpolitikában. „A mi [India] lábnyomunk megnőtt, a súlyunk sok tekintetben megnőtt, a magabiztosságunk nőtt, természetesebben fejezzük ki magunkat… Azt mondanám, hogy ez egy más világ, és más lesz a következő 10-15 évben” – mondta a külügyminiszter.
A Nyugat által India és Moszkva növekvő gazdasági és stratégiai kapcsolatai miatt folytatott vizsgálat közepette Jaishankar fenntartotta, hogy a kapcsolat „nagyon fontos”, mivel bizonyos időkben „megmentette” Indiát.
Jaishankar a múlt héten ötnapos látogatást tett Moszkvában, amelynek során a felek több kétoldalú megállapodást írtak alá. Az elmúlt két évben India a Moszkvával szembeni nyugati szankciók ellenére növelte az orosz nyersanyagok, különösen a kőolaj és a szén, valamint a stratégiai cikkek, köztük a védelmi eszközök importját.
A könyvbemutatón Jaishankar India szomszédjaihoz, Kínához és Pakisztánhoz fűződő kapcsolataira is reflektált, és felvetette: „Ha jobban Bharat lettünk volna, kevésbé rózsásan látnánk a Kínával való kapcsolatunkat”.
A Narendra Modi miniszterelnök által vezetett Bharatiya Janata Párt (BJP) a „Bharat”-t „hitként és hozzáállásként” hirdeti. „A nap végén a Bharat kifejezés azt jelenti: ne hagyd, hogy mások határozzanak meg téged. Próbáld meg meghatározni magadat” – mondta Jaishankar a múlt hónapban, magyarázva a szó értelmezését.
A függetlenséget követő első indiai miniszterelnök, Jawaharlal Nehru – és a szabadságharcos Sardar Vallabhbhai Patel, aki India első belügyminisztere volt – közötti levélváltásokat idézve Jaishankar rámutatott a két személyiség által kifejtett eltérő nézetekre, amelyek India és Kína kapcsolatának összetettségét tükrözik.
Jaishankar szerint Pekingnek akkoriban nagyon „mélyen gyökerező ellenséges érzülete” volt Washingtonnal szemben, „ami nem mindig volt indokolt”. „Jegyezzük meg, az amerikaiak sokat tettek azért, hogy ezt kiérdemeljék” – jegyezte meg. Felidézte Sardar Patel egyik utolsó külpolitikai megjegyzését is, amelyben megkérdőjelezte, hogy India miért olyan bizalmatlan Amerikával szemben, és azt javasolta, hogy India ne hagyja, hogy Kína befolyásolja Újdelhi és Washington kapcsolatait.
A külügyminiszter megjegyzései egy olyan időszakban hangzottak el, amikor Pekinggel fagyos a viszony a határviták miatt, amelyek 2020-ban erőszakos összecsapásokhoz vezettek, mindkét oldalon katonák halálát okozva. A két fél 2022-ben a nyugati Himalájában található Gogra-Hot Springs határvidéken kiterjedt diplomáciai és katonai megbeszéléseket követően szétvált egymástól, de a súrlódások továbbra is fennállnak. A tárgyalások 20. fordulója, amely a kivonulásra és a de-eszkalációra irányuló erőfeszítések részeként zajlott tavaly októberben, nem hozott egyértelmű áttörést.