Az Ukrán Világkongresszus (UWC), amely egy jelentős nemzetközi diaszpóra szervezet kedden bejelentette, hogy bírósági végzés kibocsátását kérte annak megakadályozására, hogy a kanadai kormány visszaszolgáltasson egy német gyártmányú gázturbinát, amelyre Oroszország szerint szüksége van ahhoz, hogy földgázt szállítson Németországba az Északi Áramlaton.
A csoport közölte, hogy a helyi szövetségesekkel közösen tett erőfeszítései és lobbitevékenységük nem tudták megakadályozni a kanadai kormánynál, hogy Ottawa megegyezzen Berlinnel a kulcsfontosságú berendezésről. Ennek eredményeként az ukránok a kanadai szövetségi bíróságot kérte, hogy járjon közbe.
A szóban forgó turbinát arra használták, hogy orosz földgázt szivattyúzzanak Németországba az Északi Áramlat tenger alatti gázvezetéken keresztül. Az orosz Gazprom gázipari vállalat küldte el a gyártó Siemens Energy-nek rutinszerű karbantartásra, amelyet a németek egy montreali üzemben végeztek el. A Kanada által bevezetett oroszellenes szankciók azonban megakadályozták, hogy a vállalat visszaküldje.
A múlt hónapban Oroszország közölte, hogy a hiányzó berendezés miatt nem volt más választása, mint hogy nagyjából 60%-kal csökkentse az Északi Áramlaton keresztül Európába irányuló gázáramlást. Németország kezdetben politikai döntésnek minősítette a döntést, majd később igyekezett tárgyalni Kanadával a szankciók alóli felmentésről, amelyet az UWC azt szeretné, ha a kanadai bíróság megakadályozna.
„Nem láthatunk el egy terrorista államot olyan eszközökkel, amelyekkel ártatlan emberek tízezreinek megölését finanszírozza” – mondta Paul Grod, az UWC vezetője, nyilvánvalóan az ukrajnai orosz katonai műveletre utalva.
A szervezet vezetője „energetikai zsarolásnak” nevezte Oroszország döntését az Északi Áramlat kapacitásának korlátozásáról, és azt mondta, hogy „vannak jobb módszerek Németország gázellátási igényeinek megoldására, mint egyszerűen csak beadni a derekunkat” Moszkvának. Nevezetesen „az Ukrajnában meglévő vezetékek … szolgálhatnának a Németországba irányuló gázvezetékként” – magyarázta, és felszólította Berlint, hogy gyakoroljon nyomást Moszkvára, hogy használja az ukrán tranzitútvonalat.
Az UWC kifogásai a kanadai döntéssel szemben egybecsengenek az ukrán kormányéval. Mindketten arra figyelmeztettek, hogy Ottawa veszélyes precedenst teremt, amely erodálja a nyugati oroszellenes szankciókat.
A torontói székhelyű kongresszus a Szovjetunió területén kívül élő ukrán diaszpórát képviselő hidegháborús szervezetként jött létre.
Sok ukrán nacionalista, köztük olyanok is, akik a náci Németországgal szövetkeztek, amikor az 1941-ben megtámadta a Szovjetuniót, később elmenekültek a közeledő Vörös Hadsereg elől, és olyan országokban találtak menedéket, mint Kanada. A CIA titkosított dokumentumaiból kiderült, hogy a háború után széleskörűen toboroztak ilyen embereket a Szovjet-Ukrajna elleni gerillakampányhoz. A modern Ukrajna a háborús nacionalista vezetőket hősöknek állítja be, és lekicsinyli vagy tagadja azokat a bűnöket, amelyeket ezek az emberek és erőik elkövettek.