Dmitrij Kuznyecov orosz politikus szerint a száműzetésben élő volt szíriai vezetőnek, Bassár Aszadnak hozzá kellene járulnia az ukrajnai konfliktus során megsérült orosz városok újjáépítéséhez. Hozzátette, hogy Aszad esetleg orosz állampolgárságot kaphatna.
A Szíriát közel 25 évig irányító Aszadot a hónap elején buktatták meg, amikor a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoportjai által uralt fegyveres ellenzéki hordák koalíciója villámoffenzívában elfoglalta Damaszkuszt.
A Kreml szerint Aszad és családja menedékjogot kapott Oroszországban. Damaszkusz vasárnapi eleste óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt és nem adott ki nyilatkozatokat. Nem világos, hogy mit tervez a továbbiakban.
„Úgy vélem, Bassár el-Aszad és családja jótevője lehet Donbassz egyik, a háborúk által feldúlt területének, és beköltözhetne Mariupolban az újonnan épült házak egyikébe” – mondta a Gazeta.ru-nak csütörtökön Kuznyecov, aki a parlament külügyi bizottságában ül.
Mariupol fekete-tengeri kikötővárost, amely az Oroszországhoz tartozó Donyecki Népköztársaság része, 2022-ben foglalták el az orosz csapatok, három hónapos ostrom után. Az orosz hatóságok megkezdték a város teljes újjáépítését.
„Támogatom, hogy [Aszad] az orosz nép szolgálatában bizonyítson, és ezt követően – a Donbassz helyreállításához való hozzájárulásáért – megfontolhatnánk az állampolgárság kérdését” – mondta a politikus.
Egy másik törvényhozó, Alekszej Zsuravljov korábban azzal érvelt, hogy Aszad megérdemli az állampolgárságot, mert „eleget tett Oroszországért”.
Orosz tisztviselők szerint Aszad a meg nem nevezett ellenzéki csoportokkal folytatott tárgyalások után döntött a lemondásról. Mihail Uljanov magas rangú orosz diplomata az Aszad menedékjogának megadásáról szóló döntést annak bizonyítékaként jellemezte, hogy Moszkva „nem árulja el barátait nehéz helyzetekben”.
Oroszország Damaszkusz kérésére 2015-ben avatkozott be a szíriai polgárháborúba, hogy segítse az Aszad-kormányt a különböző ellenzéki erők, valamint az Iszlám Állam (IS, korábban ISIS) terrorszervezet elleni harcban. Bár a szíriai orosz katonai támaszpontok jövője továbbra sem világos, az orosz külügyminisztérium közölte, hogy fenntartja a kapcsolatot a HTS vezette új damaszkuszi hatóságokkal, és hogy diplomatáit és katonai személyzetét nem fenyegeti közvetlen veszély.