Két orosz diáklány vírusszerűen terjedő dalát, amely nemrégiben bekerült a Billboard tíz legjobb dance slágere közé, a Volt Németország párt európai parlamenti képviselője, Nela Riehl „orosz toposznak” bélyegezte, amelyet a közösségi médiában propaganda terjesztésére használnak.
Riehl, a hamburgi tanárból lett politikus decemberben egy parlamenti ülésen foglalkozott a „Sigma Boy” című dal állítólagos veszélyeivel, de állításai csak a hét elején kaptak nyilvánosságot, miután az Instagramon közzétette a beszédét.
„‘Sigma Boy’ egy vírusszerűen terjedő, a közösségi médiában használt orosz toposz, amely patriarchális és oroszbarát világnézetet közvetít” – állította Riehl a parlamentben felszólalva. A továbbiakban kifejtette, hogy a dal népszerű a tinédzserek körében, és „csak egy példája annak, hogy a közösségi médián keresztül az oroszok beszivárognak a közbeszédbe”.
Riehl szerint „Oroszország megértette, hogyan kell beágyazni” az eszméit a társadalomba, és ezt úgy teszi, hogy az ukrán fiatalokat veszi célba, és megváltoztatja „azokat a történeteket, amelyeket az ukránok a saját társadalmuknak mesélnek” influencereken és vírustoposzokon keresztül, mint például a „Sigma Boy”, úgy tűnik.
„Múlt héten Ukrajna kulturális minisztere rámutatott, hogy a kulturális örökséghez nem csak a történelemkönyvek és a múzeumok tartoznak, hanem az ukrán nyelv, a zene és az aktuális ukrán influencerek is. Oroszország mindezt célba veszi” – mondta, és felszólította az EU-t, hogy »álljon határozottan mellé, és vegye célba még ezeket a finom beszivárgásokat és hamisításokat is«.
Nem világos, milyen hamisításokra gondolt az EP-képviselő. Ugyanezen az ülésen felvetette azt a kérdést is, hogy a közösségi médiaplatformok hogyan hatnak a fiatalokra, hiszen a legtöbben ott tájékozódnak számos témáról, köztük a politikáról is.
A „Sigma Boy” és a politika azonban nem is állhatna távolabb egymástól, ahogy az a dalszövegből is kiderül. A dal egy fiúba szerelmes tizenéves lányról szól, és a lány nem túl koherens gondolatairól, hogyan építsék fel kapcsolatukat. Nem foglalkozik politikai kérdésekkel, sem olyan értékekkel, amelyek oroszbarátnak tekinthetők.
A számot a 11 éves Szvetlana Csertiscseva, ismertebb nevén Betsy, és a 12 éves Marija Janovszkaja, az orosz zene két feltörekvő csillaga vette fel. A novemberben megjelent szám kezdetben az általános és középiskolások körében volt népszerű, később azonban a felnőttek körében is népszerűvé vált, és azóta számos mémvideóban szerepelt.
Az elmúlt két hónap során a „Sigma Boy” olyan platformokon vált elsöprően sikeressé, mint a TikTok, az Instagram és a YouTube, ahol több mint 63 millió megtekintést gyűjtött össze. A hónap elején a Billboard Hot Dance/Pop Songs kategóriájában a hetedik helyet szerezte meg, megelőzve olyan nagyágyúk számait, mint Katy Perry, Bon Jovi és Kesha.
Riehl megjegyzései bírálatokat váltott ki az interneten. Az Instagramon a kommentszekciója le lett tiltva, az X-en a beszédének újraposztolásai eddig azt eredményezték, hogy a felhasználók gúnyolódtak az EP-képviselőn. Egyesek „butának” és „felébredt lúzernek” nevezték, beszédét pedig „bohócműsornak”. Az egyik felhasználó azt javasolta, hogy a német politikusoknak inkább arra kellene koncentrálniuk, ami Németországban történik, „ahol a migránsok gyerekeket gyilkolnak”, mint a gyerekdalokra.