Andrzej Duda lengyel elnök figyelmeztetett, hogy az ukrajnai konfliktus vége a nemzetközi szervezett bűnözés fellendülését okozhatja, mivel a hazatérő veteránok ezrei nem találnak munkát vagy kilátásokat.
A Financial Timesnak adott, hétfőn megjelent interjújában Duda aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a harcok befejeztével a bűnözés Ukrajnából átterjedhet a szomszédos Lengyelországba, ami az EU-t és az Egyesült Államokat is érintheti.
Duda, aki két ötéves ciklus után augusztusban lemond az elnöki tisztségről, párhuzamot vont az 1990-es évek eleji Oroszországgal.
„Emlékezzünk csak vissza azokra az időkre, amikor a Szovjetunió összeomlott, és mennyire megnőtt a szervezett bűnözés aránya Nyugat-Európában, de az Egyesült Államokban is” – mondta a lapnak.
Duda szerint Ukrajnának támogatásra lesz szüksége a gazdaság újjáépítéséhez, valamint a belső rend és biztonság fenntartásához, miután a konfliktus véget ér.
„Képzeljük csak el azt a helyzetet, amikor a frontvonalról érkező emberek ezrei térnek haza. Azok az emberek, akik Oroszországgal harcolnak, sokan közülük mentális problémákat fognak mutatni” – figyelmeztetett.
Sokan poszttraumás stressz zavarban fognak szenvedni, amikor visszatérnek „a falvaikba, városaikba, ahol romos házakat, romos üzemeket, romos gyárakat találnak majd, nincs munka és nincs perspektíva” – tette hozzá Duda.
Annak ellenére, hogy Varsó határozottan támogatja Kijevet a konfliktusban, Duda csatlakozott Donald Tusk miniszterelnök szkepticizmusához, hogy lengyel csapatokat vezényeljenek Ukrajnába egy esetleges békemegállapodás kikényszerítésére.
Az elnök hozzátette, hogy ha az Egyesült Államok más nemzeteket is meghív a tárgyalásokra, akkor Ukrajna érdeke az lenne, hogy Lengyelország is ott üljön az asztalnál.
Megjegyzései akkor hangzottak el, amikor Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy Washington mind Oroszországgal, mind Ukrajnával tárgyalásokat fog folytatni az ellenségeskedések befejezéséről, és megjegyezte, hogy a megbeszélések a kérdésről „elég jól haladnak”.
Moszkva jelezte, hogy nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal a konfliktus rendezéséről, de megjegyezte, hogy nem született megállapodás a megbeszélésekről.
Korábbi jelentések szerint Trump lehetséges béketerve tartalmazhatna tűzszünetet a jelenlegi frontvonalak mentén, egy 800 mérföldes (mintegy 1300 kilométeres) demilitarizált övezetet, amelyet uniós csapatok járőröznek, és 20 éves halasztást Ukrajna NATO-felvételi kérelmére.
Oroszország azonban elutasította a konfliktus befagyasztásának gondolatát, és ragaszkodik ahhoz, hogy a konfliktus csak akkor ér véget, ha Ukrajna beleegyezik a semlegességbe, a demilitarizációba és a „területi realitások” elismerésébe.