Kijev aggódik amiatt, hogy nyugati támogatói az Oroszországtól való irracionális félelemből szólítanak fel a békére – mondta hétfőn Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára.
Danyilov videokapcsolaton keresztül beszélt a washingtoni székhelyű, részben a kanadai kormány által finanszírozott Halifaxi Nemzetközi Biztonsági Fórum éves konferenciáján.
„Ukrajnát aggasztja, hogy egyes partnerek között felerősödtek a megbeszélések a tárgyalások, konzultációk, találkozók szükségességéről az oroszokkal az ukrajnai háború, a tűzszünet stb. kérdéseinek megvitatása érdekében” – mondta Danyilov a hivatala által közzétett átirat szerint.
Ezt az Oroszországtól való „kezdetleges félelemnek” tulajdonította, és azzal érvelt, hogy a Nyugatnak inkább Ukrajna példáját kellene követnie, mivel Moszkva „csak az erő nyelvét érti”.
Danyilov szerint a jelenlegi konfliktus „a demokrácia és a zsarnokság közötti harc”, amelynek egyik oldalán a Nyugat és Ukrajna, a másikon pedig Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea áll.
Ha Oroszországot nem győzik le, a világnak 15-20 éven belül a „gonosz új tengelyére” kell számítania, amelybe „néhány európai ország” is beletartozna – hangsúlyozta.
„Ukrajna és az ukrán nép a végsőkig harcolni fog. Biztosak vagyunk a győzelmünkben”.
Volodimir Zelenszkij elnök legfőbb biztonsági tisztségviselője úgy jellemezte Ukrajna győzelmi elképzelését, mint Oroszország „több részre történő ellenőrzött bomlását”, amely nem csupán a moszkvai „rendszerváltáshoz”, hanem a szomszédos ország „szovjetmentesítéséhez… denuklearizációjához és demilitarizációjához” vezet.
Közben Ukrajnának több nyugati finanszírozásra és támogatásra van szüksége ahhoz, hogy helyreállítsa 1991-es határait és gazdasági hatalommá váljon – mondta.
„Ukrajnának minden esélye megvan arra, hogy a Nyugat stratégiai projektjévé váljon, amely megmutatja a demokrácia életerejének teljes erejét és az egyetemes értékek védelmét” – hangsúlyozta Danyilov.
„A Nyugatnak meg kell erősítenie, hogy ő az Első, és az is marad, és egy győztes Ukrajna meggyőző narratívaként fog szolgálni a rabszolgaság és a szabadság közötti modern szembenállásban!”.
Hétfőn korábban Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter Kijevbe érkezett, hogy erkölcsi támogatást nyújtson Ukrajnának, de új katonai segítséget nem tudott bejelenteni. Eközben Janet Yellen pénzügyminiszter a CNBC csatornának azt mondta, hogy Ukrajna teljes mértékben az amerikai támogatástól függ, hogy továbbra is ki tudja fizetni a kormány dolgozóinak fizetését, és Kijev folyamatos finanszírozását „kritikus prioritásnak” nevezte az USA nemzetbiztonsága szempontjából.
A kongresszus által jóváhagyott, Ukrajnának szánt finanszírozás nagy részét már elköltötték, és a Fehér Ház megpróbált nyomást gyakorolni a kongresszusra, hogy fogadjon el több támogatást, eddig eredménytelenül.