Az Egyesült Államok latin-amerikai előőrsein menedékjogot kérő migránsok egy része Olaszországba vagy Görögországba kerülhet – jelentette csütörtökön a CBS News névtelen forrásokra és az amerikai belbiztonsági minisztérium dokumentumaira hivatkozva.
Washington tavaly „biztonságos mobilitási irodákat” (SMO) hozott létre Kolumbiában, Costa Ricában, Ecuadorban és Guatemalában azzal az elképzeléssel, hogy csökkentse az illegális határátlépéseket azáltal, hogy az emberek legális bevándorlásért folyamodhatnak. Spanyolországgal és Kanadával már megállapodtak arról, hogy befogadják a migránsok egy részét.
Görögország és Olaszország valószínűleg „nagyjából 500 vagy annál kevesebb” migránst fogadna be az új megállapodások keretében, amelyeket hivatalosan még nem jelentettek be – mondta egy forrás a CBS-nek.
A Külügyminisztérium szóvivője azt mondta a csatornának, hogy „diplomáciai tárgyalásokat folytatunk más országokkal arról, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez, hogy bővítsük a letelepítés törvényes útjait, de jelenleg nem tudunk további információkat megosztani”.
A görög és az olasz kormány nem válaszolt a CBS megkeresésére.
Mindkét országnak, valamint Spanyolországnak a Földközi-tengeren Afrikából és a Közel-Keletről átkelő migránsok ezreivel kell szembenéznie, akik menedékjogot és az EU által kínált szociális szolgáltatásokat keresnek.
A külügyminisztérium szerint az SMO-k „lehetővé tették a nyugati féltekéről áttelepített menekültek számának hatszorosára emelését”.
A CBS által látott amerikai kormányzati dokumentumokból kiderült, hogy „nagyjából 10 ezer migráns” adatait dolgozták fel a menekülteket befogadó programon keresztül, amelynek keretében bizonyítaniuk kellett, hogy politikai nézeteik, vallásuk vagy „egyéb tényezők” miatt üldöztetés elől menekülnek.
Mind a négy SMO-nak más-más szabályai vannak arra vonatkozóan, hogy kik jelentkezhetnek. A guatemalai iroda csak guatemalaiak kérelmeit dolgozza fel. Costa Ricában csak nicaraguaiak és venezuelaiak nyújthatnak be kérelmet. A kolumbiai iroda kubaiak, haitiak és venezuelaiak kérelmeit fogadja el. Az ecuadori iroda kubaiak, haitiak, nicaraguaiak, venezuelaiak és kolumbiaiak kérelmeit dolgozhatja fel.
Az Egyesült Államokban 2021 januárja óta, amikor Joe Biden elnök hatályon kívül helyezte elődje, Donald Trump bevándorlási politikájának nagy részét, megugrott az illegális határátlépések száma. A Fehér Ház azóta azzal érvelt, hogy a korábbi korlátozások „embertelenek” voltak az Egyesült Államokba költözni kívánó külföldiek millióival szemben.