Amerikai hajókat vezényelnek ki orosz hadihajók és egy atom-tengeralattjáró követésére Kuba partjainál ezen a héten – jelentette hétfőn a CBS News amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Az Admiral Gorskov fregattból, a Kazany atom-tengeralattjáróból, a Pasin olajszállító tartályhajóból és a Nyikolaj Csiker mentőhajóból álló orosz haditengerészeti különítmény szerdától jövő hétfőig hivatalos látogatást tesz Kubában – jelentette be a múlt héten a havannai külügyminisztérium.
Az orosz tengeralattjárót az amerikai haditengerészet két rombolója és két, szonárberendezést vontató hajó követi a hátuk mögött – írta a CBS egy meg nem nevezett amerikai tisztviselőre hivatkozva. Egy másik romboló és az amerikai parti őrség egy hajója követi az orosz haditengerészet többi részlegét – tették hozzá.
Moszkva a látogatást követő hetekben légi és haditengerészeti gyakorlatsorozatot indít a Karib-tengeren, az első olyan egyidejű légi és tengeri gyakorlatsorozatban, amelyet Oroszország 2019 óta a térségben hajtott végre – mondta a hírcsatornának egy másik amerikai tisztviselő. A manőverekre a nyár folyamán kerül sor, egy őszi világméretű haditengerészeti gyakorlatot megelőzően – írták.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója a CBS-nek azt mondta, hogy az Egyesült Államok szerint a látogatás Moszkva reakciója az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos amerikai lépésekre.
„Nyilvánvalóan ezzel jelzik nemtetszésüket azzal kapcsolatban, amit mi teszünk Ukrajna érdekében” – mondta Kirby, hozzátéve: „figyelni fogjuk, figyelemmel kísérjük, nem váratlan”.
Az Egyesült Államoknak „nincs jele és nincs elvárása arra, hogy nukleáris fegyverek lennének itt játékban ezeken a gyakorlatokon vagy ezeken a hajókon” – hangsúlyozta.
A Kubában lévő szovjet atomfegyverek 1962-ben a teljes konfliktus szélére sodorták az Egyesült Államokat és a Szovjetuniót. Moszkva a rakétákat az Egyesült Államok partjaitól mintegy 140 kilométerre fekvő szigetországban állomásoztatta, megtorlásul az amerikai atomfegyverek törökországi telepítéséért.
Havanna hangsúlyozta, hogy a közelgő látogatásra egyik orosz hajó sem szállít atomfegyvereket, és nem jelentenek semmilyen fenyegetést a térségre, és szigorúan betartják az összes nemzetközi előírást, amelynek Kuba is részese.
Az orosz védelmi minisztérium még nem kommentálta a látogatást, de májusban bejelentette, hogy egy haditengerészeti különítmény, élén az Admiral Gorskov fregattal „hosszú távú expedícióra” indult. A cél „a haditengerészeti jelenlét biztosítása lesz a hadműveleti szempontból fontos területeken” – áll a közleményben.