Brüsszeli katonai körök megkérdőjelezték annak a tervnek a végrehajtását, amelynek értelmében az EU egymillió 155 mm-es lövedéket szállítana Ukrajnának – jelentette a Welt am Sonntag című német lap.
Az újság szerint az ügy azt a tervet érinti, amelynek értelmében 17 uniós tagállam és Norvégia együtt a következő 12 hónapban akarja átadni a lőszert Kijevnek. Ezen országok hadseregei a lőszert saját készleteikből küldenék el, és uniós pénzekből kapnának visszatérítést. Erre egymilliárd eurót különítettek el, és az EU további egymilliárd eurót tervez elkülöníteni az új lőszerek közös beszerzésére – áll a jelentésben.
De a hozzáértők “kételkednek abban, hogy a terv működni fog” – hangsúlyozta a lap.
“Brüsszeli katonai körökben azt mondják, hogy egymillió lövedéket aligha fognak összeszerelni. Legalábbis egy éven belül biztosan nem” – írja a lap.
A felek közötti tárgyalások nehézkesek, és kérdéses a “tekintély, a hiúság és a nemzeti érdek”.
A lap szerint egyes uniós országok az Európai Védelmi Ügynökségen (EDA) keresztül akarnak tüzérségi lövedékeket rendelni, míg mások ellenzik ezt. A legkényesebb kérdés azonban az, hogy a lövedékeket Európán kívülről lehetne beszerezni: Franciaország például, amely saját védelmi iparát részesítené előnyben, ellenzi az ilyen forgatókönyvet, míg Görögország és Ciprus attól tart, hogy a megrendelések török gyártókhoz kerülnének.
Moszkva még tavaly tavasszal küldött jegyzéket a NATO-országoknak a kijevi hatóságoknak történő fegyverszállítások miatt. Szergej Lavrov külügyminiszter azt mondta, hogy bármilyen katonai felszerelésszállítmány Ukrajnába az orosz hadsereg legitim célpontja lesz. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO szövetség közvetlenül is részt vesz a konfliktusban – nemcsak fegyverek átadásával, hanem a személyzet kiképzésével is Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és más országokban.