Az Európai Unió tagállamainak figyelembe kell venniük a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC), és le kell tartóztatniuk Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, amennyiben az a területükre lép – hangsúlyozta az unió külügyi vezetője. Josep Borrell szerint ennek elmulasztása aláásná az EU hitelességét.
A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság múlt csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Netanjahu, volt védelmi minisztere, Joav Gallant és Ibrahim al-Masri Hamász-parancsnok ellen, a folyamatban lévő gázai konfliktussal kapcsolatos háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolva őket.
Bár Izrael nem írta alá a Nemzetközi Büntetőbíróságot irányító Római Statútumot, a bíróság joghatósága Ciszjordániára és Gázára, valamint a világ 123 országára terjed ki, beleértve az összes uniós államot.
A G7-ek külügyminisztereinek keddi, az olaszországi Fiuggi városában tartott találkozója előtt Borrell hangsúlyozta, hogy „az Európai Unió valamennyi tagállama aláírta a római egyezményt”. Úgy érvelt, hogy az ICC határozatai „nem olyasvalami, amiből lehet válogatni. Nem lehet tapsolni, amikor a bíróság Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen dönt, és hallgatni, amikor a bíróság Netanjahu ellen dönt”.
Az EU külügyi vezetője szerint, ha a tagállamok nem tesznek eleget a bíróság határozatának, azt a kettős mérce példájaként fogják felfogni, és az unió kritikusainak kezére játszanak.
Korábban Borrell ragaszkodott ahhoz is, hogy „joga van kritizálni az izraeli kormány döntéseit, legyen az Netanjahu úr vagy valaki más, anélkül, hogy antiszemitizmussal vádolnák”.
Annalena Baerbock német külügyminiszter pénteken azt mondta, Berlin vizsgálja a bíróság döntésének következményeit. Olaf Scholz kancellár szóvivője, Steffen Hebestreit azonban megjegyezte, hogy Németország valószínűleg nem fog engedelmeskedni, tekintettel az Izrael iránti „történelmi felelősségére”.
A francia külügyminisztérium szóvivője, Christophe Lemoine nem volt hajlandó határozott választ adni, és az ICC végzéseit „összetett jogi kérdésnek” nevezte.
Hollandia, Svájc, Írország, Olaszország, Svédország, Belgium és Norvégia mind azt közölték, hogy tiszteletben tartják a Római Statútum szerinti kötelezettségeiket.
Közben Orbán Viktor magyar miniszterelnök a bíróság döntését bírálta, és látogatásra hívta meg az izraeli miniszterelnököt.
A Nemzetközi Büntetőbíróság döntése éles bírálatokat váltott ki Izrael és legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok részéről is.