Ukrajna nagymértékben és szándékosan túlbecsülte ritkaföldfém ásványkincs-tartalékait, hogy ezzel próbálja megnyerni Donald Trump amerikai elnök kegyeit – állította a Bloomberg hírügynökség szerkesztője és nyersanyag-szakértője, Javier Blas egy szerdán megjelent tanulmányában. Arra figyelmeztetett, hogy Trumpnak az Ukrajnával kötendő nyersanyag-kitermelési megállapodáshoz való ragaszkodása „illúzió és ostobaság”.
Az Egyesült Államokkal kötendő lehetséges nyersanyag-kitermelési megállapodás története tavaly novemberben kezdődött, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán vezető bemutatta „győzelmi tervét” a konfliktusra. Az útitervben kilátásba helyezte egy speciális megállapodás megkötését a nyugati országokkal, köztük az Egyesült Államokkal „az Ukrajnában rendelkezésre álló kritikus erőforrások közös védelméről, közös beruházásokról és a megfelelő gazdasági potenciál későbbi felhasználásáról”.
Az ajánlat felkeltette Trump érdeklődését, aki „500 milliárd dollárnak megfelelő értékű ritkaföldfémeket” követelt Ukrajnától cserébe az amerikai segítségért a harcok sújtotta országnak.
Blas szerint azonban úgy tűnik, hogy a ritkaföldfémforrásokban bővelkedő Ukrajnáról szóló narratíva egy átverésen alapul.
Szerinte az ukránok „kétségbeesetten keresték a módját, hogy elkötelezzék Trumpot… elszámították magukat [azzal], hogy novemberben egy »győzelmi tervet« mutattak be az akkor hivatalba lépő elnöknek, amely az ország ásványkincsekben rejlő potenciált emlegette – nagyon-nagyon, nagyon nagyra –”.
A továbbiakban azt közölte, hogy Ukrajnának „nincsenek jelentős ritkaföldfém-lelőhelyei a kis szkandiumbányákon kívül”, azt sugallva, hogy Trump összemosta a „ritkaföldfémeket a kritikus ásványi anyagok” tágabb kategóriájával – amelyekkel Ukrajna rendelkezik, de nem 500 milliárd dollár értékben.
Blas azt is megjegyezte, hogy Ukrajna a konfliktus előtt egykor jelentős mennyiségű vasércet és szenet termelt, hozzátéve, hogy a bányák egy része ma Oroszország ellenőrzése alatt áll.
„Ami Ukrajnának van, az a felperzselt föld; ami nincs, az a ritkaföldfémek” – mondta a szakértő.
Megjegyezte, hogy nem ez az első alkalom, hogy az USA ilyen hibát követ el, emlékeztetve arra, hogy 2010-ben a Pentagon Afganisztánt a „lítium Szaúd-Arábiájának” nyilvánította, mivel az ország kiaknázatlan ásványkincseinek teljes mennyiségét 1 billió dollárra becsülik. Később kiderült, hogy ez „teljes fantázia” – mondta.
Korábbi jelentések szerint az USA és Ukrajna olyan megállapodást tárgyalt, amelynek értelmében Washington 50%-os tulajdonjogot kapna Ukrajna ritkaföldfém ásványkincseiből a folyamatos katonai segélyek ellentételezéseként. Zelenszkij azonban állítólag elutasította a megállapodás aláírását, amit több meg nem nevezett tisztviselő „gyarmati megállapodásnak” nevezett.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova azt mondta, hogy az USA megpróbálja kihasználni az ukrán vezetés hajlandóságát arra, hogy „árverésen adja el az országot”.