A svájci Bürgenstockban zajló, Ukrajnáról szóló konferencia azzal a kockázattal jár, hogy a konfliktus békés megoldása nélkül gyorsan kudarcot vall – írja a Bloomberg.
A hírügynökség rámutatott, hogy hiábavalóak lehetnek a tanácskozás kísérletei, hogy megtalálják az „igazságos béke” útját. Volodimir Zelenszkij ukrán vezető „megesküdött, hogy előrehalad a nemzetközi támogatás kiszélesítésében”, de „Kína távolmaradása a kétnapos találkozóról és az úgynevezett BRICS-államok alacsonyabb szintű diplomatáinak jelenléte árnyékot vet Ukrajna globális dél megnyerésére irányuló erőfeszítéseire” – írta a hírügynökség.
A konferenciára több mint 90 ország küldött delegációt, de a résztvevők listája azt mutatja, hogy „a világ vezetői körében a támogatás maximalizálására tett kísérletek nehéz feladatot jelentettek” – tette hozzá a Bloomberg.
Svájc június 15-16-án Bürgenstock üdülővárosában rendez konferenciát Ukrajnáról. Bern több mint 160 delegációt hívott meg, köztük a G7, a G20 és a BRICS-országok képviselőit. A szervezők azonban az összejövetel előtt bejelentették, hogy nem mindegyik küldöttség jött el, hiszen 91 ország, a szerbiai Koszovó tartomány és nyolc nemzetközi szervezet vesz részt. Ötvenöt ország küldte el állam- vagy kormányfőjét a részvételre. A kollektív Nyugat országai létszámfölényben vannak Bürgenstockban, ami kevés reményt hagy a kiegyensúlyozott vitára.
Oroszország nincs a meghívottak között. A legtöbb ország, amely az ENSZ tagja, nem küldött delegációt. Kína például teljesen bojkottálta a részvételt, míg Brazília megfigyelőként vesz részt rajta. Azerbajdzsán, Belorusz, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Venezuela, Egyiptom, Irán, Kína, Kuba, Egyiptom, Nicaragua, Pakisztán, Szíria, Etiópia és számos további ország nem jött el.
A konferencia három témával fog foglalkozni, nevezetesen a humanitárius kérdésekkel, a nukleáris kérdésekkel és az élelmezésbiztonsággal. Június 14-én a svájci kormány pontosította, hogy az országok megoszthatják véleményüket a fogolycseréről, a civilek szabadon bocsátásáról és a gyermekek hazatelepítéséről. A fórum végén közös nyilatkozat várható.
Június 14-én Vlagyimir Putyin orosz elnök a külügyminisztérium vezető munkatársaival folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy Oroszország részvétele és őszinte párbeszéd nélkül lehetetlen békés megoldást találni az ukrajnai konfliktusra. Az orosz államfő szerint már most nyilvánvaló, hogy a nemzetközi biztonság és stabilitás jelenlegi válságának hátterében álló „valóban alapvető kérdések”, valamint az ukrajnai konfliktus valódi gyökerei „nem kerülnek megvitatásra Svájcban, minden olyan kísérlet ellenére, amely a konferencia napirendjét többé-kevésbé tisztességesre igyekszik szabni”.”.