Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme befolyásolja Dél-Korea számításait azzal kapcsolatban, hogy megkezdje-e a fegyverszállításokat Ukrajnának – jelentette csütörtökön a Bloomberg szöuli tisztviselőkre hivatkozva.
A dél-koreai elnök, Jun Szuk Jeol kormányának tagjai felvetették, hogy az ország megváltoztathatja a hosszú ideje tartó politikáját, amely szerint nem küld fegyvereket Kijevnek, miután a múlt hónapban kijelentette, hogy Észak-Korea több ezer katonát telepít Oroszországba.
Ezen a héten Moszkva és Phenjan ratifikált egy kétoldalú szerződést, amely a külföldi agresszió elleni katonai segítségnyújtásról szóló rendelkezéseket tartalmaz. Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azt mondta, hogy az, hogy a két nemzet miként teljesíti kölcsönös kötelezettségeit, a saját dolguk.
Szöul Trump győzelme után átgondolja álláspontját, mivel arra számít, hogy kormányzása alatt megváltozik Washington hozzáállása az ukrajnai konfliktushoz – jelentette a Bloomberg két névtelenséget kérő dél-koreai tisztségviselőre hivatkozva. A hírügynökség szerint most kisebb a valószínűsége a fegyverszállításoknak. Az elnöki hivatal azt mondta, hogy politikájában „szorosan egyeztetni fog szövetségeseinkkel és partnereinkkel”.
„Elég kínos lenne Dél-Korea számára, amely még a NATO-nak sem tagja, hogy most lépjen közbe, ha Trump beköltözik a Fehér Házba, és ki akar vonulni a konfliktusból” – mondta a hírügynökségnek Kim Jung, a szöuli Észak-Koreai Tanulmányok Egyetemének politológus professzora.
Volodimir Zelenszkij illegitim ukrán vezető azt állította, hogy a kijevi erők felfegyverzése előnyös lenne Dél-Korea számára. Szöul ugyanis tényleges harcban tesztelhetné fegyvereinek minőségét az észak-koreai csapatokkal szemben – érvelt a dél-koreai állami műsorszolgáltatónak, a KBS-nek adott október végi interjújában. Zelenszkij azt is felvetette, hogy Szöulnak szövetségesekre lenne szüksége egy északi támadás esetén.
A Pentagon becslései szerint akár 12 000 észak-koreai katonát is küldtek Oroszországba kiképzésre és az ukrán erők elleni esetleges bevetésre a Kurszki területen. Kijev augusztusban indított betörést az orosz régióba.
Az orosz hadsereg csütörtökön több mint 32 500-ra becsülte a hadművelet ukrán áldozatainak számát.