A G7-országok és az Európai Unió megvitatják, hogyan lehetne célba venni azokat a harmadik országbeli bankokat, amelyek állítólag segítenek Oroszországnak kijátszani a szankciókat – írja forrásokra hivatkozva a Bloomberg.
Ezek az intézkedések szerint a harmadik országbeli pénzintézeteket vennék célba, amelyek a SWIFT-et felváltó orosz fejlesztésű SzPFSz rendszert használják. A beszámolók szerint a megbeszélések a G7-ek júniusi csúcstalálkozója előtt zajlanak, ahol „az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók hatékonyabb érvényesítését célzó intézkedéscsomagot” vennének fontolóra.
A Bloomberg emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió új oroszellenes korlátozási csomagot dolgoz ki, amely többek között azt is tartalmazza majd, hogy tagállamainak megtiltják az SzPFSz rendszer használatát, amely már mintegy 20 országban, köztük Örményországban, Belaruszban, Kazahsztánban, Kínában és Tádzsikisztánban is működik.
A hírügynökség szerint az EU célja, hogy még a G7-ek csúcstalálkozója előtt megállapodjon a 14. szankciócsomagról, de több európai ország „visszautasította az SzPFSz általános tilalmát, mivel aggályai szerint egy ilyen lépés hatással lehet a törvényes tranzakciókra és árthat a harmadik országokkal való kapcsolatoknak”.
A Bloomberg forrásai rámutattak, hogy a júniusi olaszországi G7-csúcstalálkozón esetlegesen elfogadandó konkrét korlátozások „még mindig bizonytalanok”, és az országok mindegyike elfogadhatja saját intézkedéseit.
Az orosz jegybank 2014-ben tesztüzemben elindította a pénzügyi üzenetküldő rendszerét (SzPFSz). A rendszer a SWIFT formátumban képes adatokat továbbítani, de nem függ annak csatornáitól. A rendszer 2017-ben kezdett el teljes körűen működni, bármilyen pénznemben történő tranzakciókról szóló üzeneteket továbbítva. Kezdetben csak az Oroszországon belüli felhasználóknak szánták, bár 2022 februárjára több mint 20 belorusz bank, valamint Örményország, Kazahsztán, Tádzsikisztán, Kirgizisztán, Kuba és más országok hitelintézetei csatlakoztak hozzá.
Idén márciusban az Orosz Nemzeti Bank közzétett egy jelentést, amely szerint az SzPFSz-nek 20 országból 556 résztvevője volt 2023 év végére.