Washington nem hiszi, hogy Moszkvának vagy Jevgenyij Prigozsin Wagner-csoportjának köze lenne a nigeri katonai puccshoz, de ennek ellenére aggódik, hogy az afrikai ország orosz befolyás alá kerülhet – mondta Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
A BBC-nek adott keddi interjújában elismerte, hogy az Egyesült Államok különösen aggódik amiatt, hogy Wagner „esetleg megnyilvánul” a Száhel-övezet egyes részein.
„Úgy gondolom, ami Nigerben történt, és ami továbbra is történik, azt nem Oroszország vagy Wagner kezdeményezte, de… megpróbálták kihasználni” – mondta Blinken.
A továbbiakban azzal vádolta a Wagner-csoportot, hogy bárhová is megy, csak bajt hoz magával, és azt állította, hogy „a bizonytalanság nem csökkent, hanem nőtt” azokban az országokban, ahol járt.
Blinken nyilatkozata azután hangzott el, hogy a média beszámolói szerint Niger új katonai kormánya azt fontolgatta, hogy meghívja a Wagner-csoportot az országba, hogy segítsen megvédeni a hatalmát és elrettentse a külföldieket a beavatkozástól.
A puccsista vezetők jelenleg közeledő határidővel néznek szembe, hogy vagy visszaadják a hatalmat a megbuktatott Mohamed Bazoum elnöknek, vagy a szomszédos államok esetleges katonai beavatkozásával néznek szembe.
Victoria Nuland megbízott amerikai külügyminiszter-helyettes, akit a 2014-es ukrajnai puccsban játszott szerepe miatt néha Washington rendszerváltási cárjának neveztek, még személyesen is elutazott, hogy találkozzon Niger új kormányának képviselőivel, hogy elrettentse őket az együttműködéstől a Wagnerrel.
Bazoum, Niger megbuktatott, USA-barát elnöke is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a nyugat-afrikai Száhel-övezet a Wagner-csoporton keresztül Oroszország befolyása alá kerülhet.
Eközben a Wagner vezetője, Jrvgenyij Prigozsin ragaszkodott ahhoz, hogy csoportja csak a jó, az igazságosság és azok oldalán harcol, akik meg akarják védeni szuverenitásukat és népük jogait.
Megjegyezte azt is, hogy Washington aggodalmának mértéke, hogy esetleg a csoportjáhz fordulnak, „örömöt váltott ki”, és felkérte Niger új kormányát, hogy „hívjon fel minket”.
Nem világos, hogy Oroszországnak vagy Wagnernek milyen szerepe van vagy lesz a nigeri helyzetben, ha van egyáltalán, de Moszkva kitart amellett, hogy hevesen ellenez minden külföldi beavatkozást az országban, és reményét fejezte ki, hogy az afrikai ország képes lesz helyreállítani az „alkotmányos normalitást”.