Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy jelenleg kizárja F-16-os vadászgépek szállítását Ukrajnának az Oroszországgal fennálló konfliktus közepette.
Bident az ABC televíziónak adott pénteki interjújában arra kérték, hogy kommentálja Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a nyugati gyártmányú harci gépek Kijevbe történő szállítására irányuló, egyre erősödő felhívásait.
„Nézze, azt küldjük neki, amire a mi tapasztalt katonáink szerint most szüksége van. Tankokra van szüksége. Szüksége van tüzérségre. Szüksége van légvédelemre, beleértve egy újabb HIMARS-t [rakéta-sorozatvető]” – mondta az amerikai elnök.
Az amerikai fegyverek célja, hogy Ukrajnát „olyan helyzetbe hozzák, hogy tavasszal és nyáron, ősz felé haladva képes legyen győzelmet aratni” – magyarázta.
„Zelenszkijnek most nincs szüksége F-16-osokra. Nincs olyan alap, amely alapján a hadseregünk szerint most indokolt lenne F-16-osokat biztosítani” – mondta Biden.
Hozzátette azonban, hogy Washington nem tudhatja, mire lehet szüksége Kijevnek „egy, két vagy három év múlva”.
David Muir újságíró nyomást gyakorolt az elnökre a kérdésben, és megkérdezte, hogy kizárja-e a jövőben a repülőgépek szállítását.
„Egyelőre kizárom” – válaszolta.
Szombaton Biden nem volt hajlandó válaszolni az újságírók kérdéseire arról, hogy mit mondott Zelenszkijnek az F-16-osokkal kapcsolatban a hét eleji kijevi látogatása során.
„Nos, ez egy magánbeszélgetés” – mondta, mielőtt beszállt a helikopterébe.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó csütörtökön a CNN-nek azt mondta, hogy a vadászgépek nem a kulcsképesség, amelyre az ukrán hadseregnek jelenleg szüksége van.
„Az F-16-osok Ukrajna hosszú távú védelmének kérdése, és ez egy olyan beszélgetés, amelyet Biden elnök és Zelenszkij elnök folytatott” – mondta Sullivan.
Ben Wallace brit védelmi miniszter pénteken kijelentette, hogy London rövid távon szintén nem fogja a saját Typhoon vadászgépeinket küldeni Ukrajnába.
Oroszország már régóta elítéli az USA, az EU, az Egyesült Királyság és mások által Kijevnek küldött fegyverszállításokat, azzal érvelve, hogy azok csak meghosszabbítják a harcokat anélkül, hogy azok kimenetelén változtatnának. Ezek a szállítmányok és a Kijevnek nyújtott segélyek más formái Moszkva szerint de facto már a nyugati nemzeteket is a konfliktus részesévé tették.