Berlin első reakciója az volt, miután pénteken nyilvánosságra került, hogy több német tábornok arról beszélt, hogy segít Ukrajnának megtámadni Oroszországot, hogy vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogyan jutott ki a felvétel.
Az RT főszerkesztője, Margarita Szimonjan először közzétette a Luftwaffe magas rangú tisztjei között az ügyről folytatott beszélgetés átiratát, majd a 38 perces hangfelvételt is.
„Ellenőrizzük, hogy a légierőn belüli kommunikációt lehallgatták-e” – mondta a német védelmi minisztérium szóvivője a Bild című lapnak. „A nyilvánvalóan lehallgatott kommunikáció tartalmáról nem tudunk nyilatkozni”.
A szövetségi katonai elhárítási hivatal (BAMAD) „minden szükséges intézkedést kezdeményezett” – közölte a minisztérium a DPA német állami hírügynökség megkeresésére.
Közben a Bundeswehr is cenzúrához folyamodott. Az X (korábban Twitter) több olyan fiókját, amely a felvételt terjesztette, péntek estétől már blokkolták Németországban.
A Bild azt állította, hogy „nyilvánvalónak tűnik, hogy orosz kémek vagy valamelyik partnerük” áll a felvétel mögött. A lap szerint több jel utal arra, hogy hiteles a felvétel.
A 38 perces hangfelvétel február 19-én készült, és a német légierő (Luftwaffe) négy tisztje szerepel rajta, köztük a légierő vezetője, Ingo Gerhartz tábornok és a műveleti vezérkari főnök helyettese, Frank Graefe dandártábornok.
A tisztek feltételezték, hogy Németország akár 50 Taurus nagy hatótávolságú rakétát is küldhet Ukrajnába, valamint azt, hogy a Luftwaffe milyen módon tud célzási információkat szolgáltatni az ukránoknak anélkül, hogy úgy tűnne, hogy közvetlenül részt vesz az Oroszországgal zajló konfliktusban.
Azt is megjegyezték, hogy az ukránok megszállottan támadnák a Kercsi-szoroson átívelő leghosszabb európai hidat, megjegyezve, hogy annak jelentősége elsősorban politikai, nem pedig katonai jellegű. Egy alkalommal Gerhartz elismerte, hogy a rakéták „nem fogják megváltoztatni a háború menetét”, míg egy másik tiszt kétségét fejezte ki, hogy talán 20 Taurus találat képes lenne ténylegesen megsemmisíteni a hidat.
Az orosz külügyminisztérium és a parlament is bejelentette, hogy magyarázatot követel Berlintől. Olaf Sholz kancellár kormánya hivatalosan nem kommentálta a lehallgatott hívást.