Ukrajna EU-jelölti státuszának megadása fontos „szimbolikus üzenet” Kijev támogatására az Oroszországgal fennálló konfliktus közepette – jelentette ki Alexander De Croo belga miniszterelnök csütörtökön. Az ország tényleges felvétele az unióba azonban „sok évet” és „sok reformot” igényel – figyelmeztetett.
Ukrajna várhatóan az Európai Tanács folyamatban lévő csúcstalálkozóján kapja meg a tagjelölti státuszt. Az Európai Parlament csütörtökön elsöprő többséggel támogatta a lépést, az EU Bizottsága pedig a múlt héten javasolta Kijevnek a státusz megadását.
De Croo a csúcstalálkozó előtt szólva megismételte, hogy Belgium támogatja Kijev uniós tagsági törekvéseit.
„Az ukránok a mi értékeinkért, a demokrácia, a biztonság és a béke értékeiért harcolnak. A tagjelölti státusszal nagyon fontos szimbolikus üzenet adunk az ukrán lakosságnak” – mondta De Croo.
Ennek ellenére a tényleges csatlakozás folyamata az EU-hoz rögös út lesz, mivel az országnak számos kérdést kell megoldania ahhoz, hogy megfeleljen az uniós előírásoknak – mutatott rá a miniszterelnök.
„Ez nem jelenti azt, hogy Ukrajna hamarosan az Európai Unió tagja lesz. Ez egy sokéves folyamat, sok reformmal, amely nagyon nehéz lesz, és számunkra nagyon fontos, hogy erős szimbolikus jelzést adjunk” – magyarázta De Croo.
Az Európai Unió tagjává válás feltételeit nem könnyű teljesíteni, és sok időt vesz igénybe.
Az EU-hoz való csatlakozás már évtizedek óta a nyugatbarát ukrán politikusok egyik fő beszédtémája, a blokk tagállamai azonban még nem jelezték, hogy Kijev készen állt a tagjelöltté válásra. Ukrajna törekvése az unióhoz való csatlakozásra a február végén kirobbant, Oroszországgal fennálló konfliktus közepette kapott új lendületet.