Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke szerint azok az orosz sportolók, akik nem támogatják az ország ukrajnai katonai műveletét, visszakerülhetnek a globális sportközösségbe.
Az orosz csapatokat, klubokat és sportolókat felfüggesztették a legtöbb sporteseményen való részvételből azóta, hogy a NOB február végén több sportági szövetségnek is ezt az ajánlást tette.
Az oroszok máris lemaradtak a 2024-es párizsi olimpia néhány kvalifikációs eseményéről, és Bach a Corriere della Sera olasz napilapnak adott interjújában azt mondta, hogy a NOB-nak „gondolnia kell a jövőre”.
„Arról van szó, hogy azok az orosz útlevéllel rendelkező sportolók, akik nem támogatják a háborút, újra versenyezzenek” – mondta Bach, aki utalt arra, hogy a testületnek újra kellene gondolnia a hozzáállását, miután az olimpiai részvényesekkel folytatott telefonbeszélgetéseken szóba került Oroszország visszatérésének lehetősége a nemzetközi sportéletbe.
„Hogy egyértelmű legyen, nem arról van szó, hogy Oroszország feltétlenül visszatérjen” – mondta a NOB elnöke.
„Másrészt – és itt jön a dilemmánk – ezt a háborút nem az orosz sportolók kezdték el”.
Bach tartózkodott attól, hogy utalást tegyen arra, hogy az orosz sportolók hogyan fejezhetnék ki ellenérzésüket a katonai művelet ellen, amikor olyan személyeket, mint az ex-nehézsúlyú ökölvívó bajnok Nyikolaj Valujev és a futballsztár Gyinyijar Biljaletgyinov, katonai szolgálatra hívtak be Oroszország részleges mozgósításának részeként.

Az orosz sportolók továbbra is semleges státuszban versenyeztek egyes sportágakban, például a teniszben és a kerékpározásban, ami nem teszi lehetővé az orosz zászlók és himnuszok használatát.
Az olimpiákon az orosz csapatok 2016 óta „Orosz Olimpiai Bizottság” (ROC) néven versenyeznek, a 2014-es szocsi téli játékokkal kapcsolatos doppingvita következményei miatt.
A NOB-ot és elnökét korábban bírálták, amiért ezt megengedte, és nem volt szigorúbb az orosz sportolókkal szemben, de Bach a Corriere della Serának azt mondta, hogy a NOB küldetése, hogy politikailag semleges maradjon, és a játékok és „általában a sport” legyen „valami, ami egyesíti az embereket és az emberiséget”.
„Mindezen okok miatt jelenleg valódi dilemmában vagyunk az ukrajnai orosz invázióval kapcsolatban” – mondta Bach.
„Nekünk is látnunk kell, és tanulmányoznunk, figyelnünk kell, hogyan és mikor térhetünk vissza, hogy teljesítsük küldetésünket, hogy mindenki visszatérjen”.