Az amerikai külügyminisztérium kedden az X-en (korábban Twitter) közzétett bejegyzésében elítélte a Gázai övezet palesztin lakosainak tömeges eltávolítására irányuló izraeli javaslatokat.
Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő kifejezetten elutasította Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter és Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter közelmúltbeli, a palesztinok tömeges deportálását támogató megjegyzéseit, amelyet „lázítóak és felelőtlenek” minősített.
Megjegyezve, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és kabinetjének más tagjai tagadták, hogy a kormány hivatalos politikája lenne a gázai palesztin lakosok kitelepítése, Miller követelte, hogy a miniszterek „azonnal” álljanak el az ilyen retorikától.
„Gáza palesztin föld, és palesztin föld marad, ahol a Hamász már nem irányítja a jövőt, és ahol nincsenek olyan terrorcsoportok, amelyek képesek lennének fenyegetni Izraelt” – folytatta.
Hétfőn Ben Gvir „helyes, igazságos, erkölcsös és humánus megoldásnak nevezte a gázai lakosok kitelepítésére való ösztönzését” az enklávén kívülre, kifejtve, hogy ez lehetővé tenné a határ menti településeken élő izraeliek számára a hazatérést.
Miller nyilatkozatát követően fokozta megjegyzéseit, és a Telegramon közzétett bejegyzésében azt írta:
„Nagyra értékelem az Egyesült Államokat, de minden tiszteletem mellett… azt fogjuk tenni, ami Izrael államnak jó”.
Smotrich hasonlóan nyilatkozott a Katonai Rádiónak adott vasárnapi interjújában. „Amit a Gázai övezetben tenni kell, az a kivándorlás ösztönzése” – mondta. „Ha 100 000 vagy 200 000 arab van Gázában, és nem 2 millió arab, akkor az egész vita a [háború] utáni napon teljesen más lesz”.
Míg Netanjahu hivatalának egy tisztviselője később azt mondta az Associated Pressnek, hogy „a hamis állításokkal ellentétben Izrael nem törekszik a gázai lakosság kitelepítésére”, ehelyett csupán arra törekszik, hogy „lehetővé tegye azoknak az egyéneknek, akik el akarnak menni, hogy ezt megtegyék”, egy novemberben kiszivárgott kormányzati dokumentum a terület mind a 2,3 millió lakójának tömeges áttelepítését szorgalmazta az egyiptomi Sínai-félszigetre – ezt a tervet se palesztinok, se az egyiptomiak nem fogadják el.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma többször felszólított arra, hogy a teljes palesztin államiság előszobájaként Gázát a Palesztin Hatóság irányítsa, amely jelenleg Ciszjordániát igazgatja, és a Hamász 2007-es választási győzelme előtt Gázát vezette. Izrael nyíltan ellenezte a kétállami megoldást.
Gáza 2,3 millió lakosából legalább 1,8 millióan kényszerültek lakóhelyüket elhagyni, amióta Izrael bombázni kezdte a területet a Hamász október 7-i, határon átnyúló támadása után, amelynek során 1200 izraeli halt meg. Számos lakónegyedet a földdel tettek egyenlővé, és a létfontosságú polgári infrastruktúra, például a kórházi rendszer gyakorlatilag megsemmisült az övezetben.
Az enklávé egészségügyi minisztériuma szerint a háború kezdete óta több mint 21 800 palesztint öltek meg izraeli bombák, és több mint 56 000-en súlyosan megsebesültek. A jelentések szerint több ezren eltűntek a romok alatt.