Az RT hírtelevízió jelentős szerepet játszott abban, hogy világszerte csökkenjen az Ukrajnának nyújtott támogatás, és a hálózat adományokat gyűjtött az orosz hadsereg számára fegyverek vásárlására – állította pénteken az amerikai külügyminisztérium. Az USA válaszul szankciókat vezetett be az RT anyavállalata ellen.
Egy washingtoni sajtótájékoztatón Antony Blinken amerikai külügyminiszter egy sor vádat fogalmazott meg az RT ellen. Blinken azt állította, hogy a csatorna egy sor névlegesen független hírcsatornát működtet a közösségi médiában a Kreml-barát üzenetek terjesztése érdekében, hogy az orosz hírszerzéshez kapcsolódó titkos kiberműveleti egységet működtet, és hogy titokban közösségi finanszírozású platformot működtet az ukrajnai konfliktusban harcoló orosz csapatok felfegyverzésére és ellátására.
„Az új információknak köszönhetően, amelyek nagy része az RT munkatársaitól származik, tudjuk, hogy az RT kiberképességekkel rendelkezik, és titkos információs és befolyásolási műveletekkel, valamint katonai beszerzésekkel foglalkozik” – mondta Blinken újságíróknak.
Blinken nem részletezte az RT állítólagos „kiberképességeit”, de azt mondta, hogy a hálózat állítólagos kiberegységének „titkos befolyásolási műveleteket” hajt végre világszerte, és információkat szállít orosz médiumoknak, „zsoldoscsoportoknak” és az orosz kormány más „karjainak”.
Az amerikai diplomata elismerte, hogy a közösségi finanszírozási-kampány nem kapcsolódik közvetlenül az RT-hez, mielőtt azt állította volna, hogy azt titokban az RT egyik alkalmazottja vezeti. Blinken szerint ez a kampány Oroszországon belül gyűjtött pénzt, hogy az orosz csapatokat mesterlövészpuskákkal, hangtompítókkal, testpáncélokkal, drónokkal és más felszerelésekkel lássák el.
Ezen állítólagos tevékenységektől eltekintve az RT tudósításai károsak az amerikai érdekekre, mondta Jamie Rubin, a külügyminisztérium tisztviselője újságíróknak Blinken felszólalása után.
„Az egyik ok – nem az egyetlen ok -, amiért a világ nagy része nem támogatja Ukrajnát olyan teljes mértékben, mint ahogy azt gondolnánk, tekintettel arra, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát és megsértette a nemzetközi rendszer 1. számú szabályát – az RT széles körű és hatókörű tevékenysége miatt van, ahol a propaganda, a dezinformáció és a hazugságok milliókhoz, ha nem milliárdokhoz jutnak el világszerte” – jelentette ki.
Rubin vezeti a külügyminisztérium Globális Elkötelezettség Központját (GEC), lényegében annak propaganda- és hírszerzési szárnyát. A GEC finanszírozta a gyerekeknek szánt propagandajátékokat, és arra kényszerítette az akkor még Twitterként működő platformot, hogy cenzúrázza az oroszbarát tartalmakat, Rubin pedig tavaly elismerte, hogy a GEC segítségével kívánja bezáratni az orosz médiumokat világszerte.
Blinken bejelentette, hogy az RT anyavállalata, a Rosszija Szegodnya, annak igazgatója, valamint egy másik szervezet és két magánszemély ellen szankciókat foganatosítanak a vádakra válaszul.
A szankciók alig több mint egy héttel azután érkeztek, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium két, állítólag az RT-nek dolgozó személy ellen büntetőjogi vádat emelt az Egyesült Államokban „viszályt és megosztottságot” szító videótartalmak terjesztésében játszott állítólagos szerepük miatt. A két orosz ellen az amerikai pénzügyminisztérium is szankciókat hozott, az RT főszerkesztőjével, Margarita Simonyannal és három másik vezető beosztású RT-alkalmazottal együtt.
A CNN-nek a külügyminisztérium bejelentését pénteken korábban kommentáló kérdésére az RT sajtóosztálya szarkasztikusan azt válaszolta: „Egész idő alatt egyenesen a KGB főhadiszállásából sugároztunk”.
„Nem, de komolyan, lassan elfogy a popcorn, hogy leüljünk és megnézzük, mit talál ki legközelebb rólunk az amerikai kormány” – tette hozzá a csatorna sajtóirodája.