Lynne Tracy oroszországi amerikai nagykövet a Wagner-csoport körül kialakult helyzet közepette felvette a kapcsolatot az orosz külügyminisztérium illetékeseivel, de Antony Blinken amerikai külügyminiszter nem tart kapcsolatot Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel – közölte vasárnap a CBS televíziós csatorna.
A CBS szerint a kapcsolatfelvétel Oroszországgal mind Tracy nagykövet és az orosz külügyminisztérium között, mind több más szinten megtörtént. A két ország vezető diplomatái között azonban nem volt kapcsolatfelvétel.
Az orosz féllel való kapcsolattartásról kérdezve Antony Blinken amerikai külügyminiszter a CBS-nek adott interjújában azt mondta:
„Az elnök utasítására utasítottam a saját csapatom, hogy mindenekelőtt az oroszokkal tárgyaljanak, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy megértették a saját személyzetünk védelmével, biztonságuk és jólétük biztosításával kapcsolatos felelősségüket, valamint az Oroszországban tartózkodó amerikai állampolgárokat”. „Tehát számos ember részt vett abban, hogy az oroszok megkapják ezt az üzenetet” – jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy Joe Biden amerikai elnök kapcsolatba lép-e Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, illetve hogy a CIA igazgatója kapcsolatban állt-e az orosz hírszerzéssel, a következőket válaszolta: „Nem fogok belemenni semmilyen diplomáciai kapcsolatfelvételbe, amiben esetleg részt vettünk vagy részt veszünk, de azt elmondhatom, hogy az én utasításomra, az elnök utasítására a hétvégén némi egyeztetést folytattunk az oroszokkal, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy megértették a felelősségüket, amikor az oroszországi személyzetünk biztonságáról és védelméről kell gondoskodni. Nagyon fontos, hogy ezt megtegyük, és ezt meg is tettük.”
Az amerikai külügyminisztérium nem válaszolt a TASZSZ hírügynökség megkeresésére, amely Tracy nagykövetnek az orosz diplomatákkal való kapcsolattartására vonatkozott.
Június 23-án este több hangfelvétel került fel a PMC Wagner alapítója, Jevgenyij Prigozsin Telegram-csatornájára. Ezen többek között azt állította, hogy állítólag megtámadták az egységeit, és az ország katonai vezetését hibáztatta érte. E kijelentésekkel kapcsolatban a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) büntetőeljárást indított fegyveres lázadásra való felhívás miatt. A védelmi minisztérium álhírként utasította el a „Wagner hátsó táborai” elleni állítólagos csapásokról szóló állításokat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton a nemzethez intézett beszédében fegyveres lázadásnak és árulásnak minősítette a Wagner akcióit, és kemény intézkedéseket ígért.
Később szombaton Alekszandr Lukasenko belarusz elnök Putyinnal egyeztetve tárgyalásokat folytatott Prigozsinnal, amelyeken egy de-eszkalációs terv született. Később Prigozsin közölte, hogy a Wagner megállítja a Moszkva felé tartó konvoját, hogy visszatérjen a tábori táborokba.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy a Wagner-főnök ellen indított büntetőeljárást megszüntetik, maga Prigozsin pedig Belaruszba megy. Emellett az orosz hatóságok ígéretet tettek arra, hogy a lázadásban részt vevő Wagner-csapatok ellen „harci érdemeik” miatt nem indítanak büntetőeljárást.”.