Az ukrán kormány pénteken elrendelte, hogy az összes állami intézmény hagyja abba a légkondicionáló berendezés használatát és kapcsolja ki a kültéri világítást, hogy enyhítse az orosz légicsapások okozta károk miatt az energiahálózatra nehezedő nyomást. A döntést Denisz Smihal miniszterelnök jelentette be hivatalos Telegram-csatornáján.
A magas rangú tisztviselő szerint az intézkedés egész nyáron érvényben lesz, és segít az energiatakarékosságban, elkerülve az országot az elmúlt hónapokban sújtó tömeges áramkimaradásokat.
„Az energiaszektorban bonyolult a helyzet. Azon dolgozunk, hogy helyreállítsuk, ami gyorsan helyreállítható… de csökkentenünk kell a fogyasztást, kezdve magunkkal” – jelentette ki Smihal a kabinet pénteki ülésén.
A miniszterelnök arra biztatta a helyi önkormányzatokat, a rendvédelmi intézményeket, az igazságügyi hatóságokat és a vállalkozásokat, hogy „ahol csak lehet” korlátozzák a légkondicionálók használatát, és felszólította az ukrajnai régiók helyi hatóságait, hogy „ésszerű korlátozásokat” vezessenek be a közvilágítás, valamint az utcatáblák és reklámtáblák tekintetében.
Moszkva 2022 októberében, az oroszországi Krím-híd elleni támadás után kezdte célba venni az ukrán energetikai infrastruktúrát. Idén márciusban folytatta a támadásokat, és országszerte termelő és elosztó létesítményeket támadott, az orosz védelmi minisztérium pedig azzal magyarázta, hogy a döntés válaszul született arra, hogy Kijev oroszországi olajraktárakat és finomítókat vett célba. Moszkva többször hangsúlyozta, hogy az Ukrajnára mért csapásai nem civilek ellen irányulnak.
Az ukrán energetikai létesítményekben keletkezett károkról eltérő becslések születtek. A hét elején Smihal megjegyezte, hogy Ukrajna eddig nagyjából 9,2 gigawatt áramtermelő kapacitást veszített el, és a károk helyreállítása valószínűleg évekbe telik. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter korábban azt mondta, hogy az orosz csapások az elektromos hálózat felét megrongálták, míg Olekszij Kucserenko volt infrastrukturális miniszter május végén azt állította, hogy az energiatermelő kapacitás 90%-a megsemmisült.
A kormány az energiatakarékosság és a megrongálódott infrastruktúra helyreállításának módozatain dolgozik. Nemrégiben országszerte hosszas áramszüneteket rendelt el, és e hónap elején 60%-kal megemelte a fogyasztói áramdíjakat a javítások finanszírozása érdekében. Ukrajna azt is fontolgatja, hogy eltörli az importvámokat és az áfát mindarra, ami áramot termel és tárol, és hitelt kíván nyújtani azoknak a polgároknak, akik saját áramtermelő egységeket telepítenek. További tervek között szerepel az EU-ból származó villamosenergia-import növelése.