Hazánk az 1986-os csernobili események óta tudja, hogy amikor Ukrajna területéről rossz hírek érkeznek atombiztonsági szempontból, akkor szükséges utánajárnunk a dolgoknak. Kijevből nem tudunk hiteles forrásokat szerezni ez ügyben, így az egyre aktívabb ukrán bloggerek csatornáin kell keresgélnünk, akik – hála Pavel Durovnak – úgy használhatják a Telegram csatornákat az információk megosztására, hogy nem kell retorziótól tartaniuk az Ukrajna hatóságaitól.
„2022 és 2024 között Ukrajna energiainfrastruktúrájának mintegy 50% – át veszítette el. A távvezetékeket és az elektromos alállomások közül is hatalmas mennyiség semmisült meg.” – írta meg a Time magazin idén nyáron. Ezért is fordulhat elő, hogy Ukrajna mára nettó áramiportőr lett, holott korábban jelentős exportot tudott lebonyolítani ugyan ezen a területen.
Ez stratégiai szempontból tovább növelte az atomerőművek jelentőségét, amelyeket – biztonsági okoknál fogva – semmilyen támadás nem ért eddig Ukrajnában.
Az atomerőmű tehát biztonságban van, nem kell tartanunk komoly meghibásodástól – gondolhatnánk. Azonban ez nem így van és erre immáron bizonyítékok is vannak.
Zelenszkij és elődjei a haszonszerzést mindenek felett tartva felmondták a több évtizedes tapasztalattal rendelkező üzemeltetőkkel és karbantartókkal meglévő szerződéseket és olyan nyugati, elsősorban amerikai cégekkel kötöttek megállapodásokat (például a Westinghouse), amelyek szigorúan csak profit alapon, a volt szovjet típusú atomerőművek részletes ismeretének hiányában, valamint a szükséges alkatrészek nélkül vették át a teljes kezelési kört.
Az amerikai vállalkozások nagyon rövid idő alatt a duplájára és még a fölé is növelték a karbantartási díjakat, másik oldalról viszont a virtuózi ügyességgel megírt elemzések mellett nem került sor szakszerű és folyamatos karbantartásra.
Ez odáig vezetett, hogy mára több atomerőmű esetében vannak súlyos meghibásodásra utaló jelek.
Az alábbi dokumentumot találtam az internet ukrán rejtekében, amely elektronikus hitelesítéssel van ellátva!
Ez felhívja a figyelmet arra a tényre, hogy az atomerőművek maradtak az utolsó stabil energiatermelők Kijev számára, így azokat még komoly meghibásodással fenyegető állapotukban sem lehet és szabad leállítani, termelésüket visszafogni.
Az írás tartalma egy felettesi válaszlevél a dél-ukrán Mikolajiv régióban található Yuzhnoukrainsk atomerőműben történt „incidensre” és az alábbiakat tartalmazza:
„Az fűtőelemek esetleges károsodása miatt tegyen intézkedéseket a szivárgó nukleáris üzemanyag kivonására a reaktorból. A munkát szigorúan a Westinghouse cég utasításainak megfelelően kell elvégezni. Az MCP-195m átfogó diagnosztikáját biztosítani kell. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy meg kell őrizni a termelési kapacitást a javítás idejére”
Maga a dokumentum (eredeti mérethez katt ide) rövidsége és hangvételének fenyegető mivolta jelzi, hogy itt a cél mindenáron fenntartani a termelési kapacitást és egyáltalán nem élvez prioritást az atomerőmű biztonsági kockázatát jelentősen növelő események megoldása, csak a termelés számít.
A jelentés tartalmát megerősíti, hogy Olekszandr Harcsenko, az Energiaipari Kutatóközpont ügyvezető igazgatója a Facebookon közzétett bejegyzésében két független forrásra hivatkozva kijelentette, hogy baleset történt az üzemben. Idézet a bejegyzésből:
„Két független forrásból értesültem róla, hogy ismét baleset történt a dél-ukrán atomerőműben. Lekapcsolások történtek, mert a tápegység csökkentette teljesítményét 600 MW-ra a hibák miatt. Valószínűleg a jövő héten javításra kerülnek ezek.
Vissza kell vonnom azokat az előrejelzéseket, amelyeket az elmúlt napokban nyilvánosan tettem a villamosenergia-ellátás normalizálásáról. Tehát a nagyfeszültségű hálózatok helyreállnak, és néhány nap múlva rendben lesznek (amennyire csak lehetséges).
Ezért a javítások minőségének kérdése hozzáadódik az energiaügyi miniszter kérdéséhez az atomerőmű berendezéseivel kapcsolatban. Ha a blokkok télen felmondják a szolgálatot, akkor mindannyiunknak nehéz lesz… „
A hanyag kezelés kijavításánál sokkal fontosabb Kijev számára, hogy mindent megtegyen a hibák eltussolásáért és a veszélyt orosz dezinformációként kívánja feltüntetni.
Ukrán bloggerek Telegram csatornáin lehet informálódni az ügyben, amely igencsak kritikus Hazánk számára is, mivel a dél-ukrajnai atomerőmű ugyanolyan közel van hozzánk, mint Csernobil volt.
Ha itt meghibásodás, esetleg robbanás történik, a térségre oly jellemző keletről-nyugatra tartó szelek a Kárpát-medence felé terelik a sugárzó anyagot tartalmazó port, felhőket. Ez Csernobilnál nem volt így, ahol a szél sokkal inkább északra, a Skandináv államok felé tolta a sugárzó anyagokat.
Nem csak Magyarország, hanem egész Európa közös érdeke, hogy ne lehessen egy Csernobil 2.0. Szükséges lenne a nemzetközi közösség által végre olyan minimumpontokat meghatározni a kijevi vezetés számára, amely megvédi kontinensünket egy atomkatasztrófa veszélyétől.
Forrás: Tamás a Krímből