Az osztrák OMV nem zárja ki, hogy a jövőben visszatér az együttműködéshez az orosz Gazprommal – mondta Alfred Stern, a vállalat vezetője a Standard lapnak adott interjúban.
„Az energia- és gázáraknak tovább kell csökkennie. Ezt csak a kínálat növelésével lehet elérni. Ezért nem engedhetjük meg magunknak, hogy kizárjuk a rendelkezésre álló forrásokat” – mondta arra a kérdésre, hogy az OMV és a Gazprom közötti együttműködés tekinthető-e átmenti szakasznak.
Stern szerint a gáz ára még mindig magasabb, mint az ukrajnai konfliktus kezdete előtt, 2022-ben, ami jelentős nehézségeket okoz a gazdaság, az ipar és a társadalom számára.
„Több mint 60 éve először fordul elő, hogy már nincsenek szerződéseink az orosz gázra, és fontosak lettek az alternatív gázellátási források. Európa azonban sokkal inkább függővé vált az LNG-ellátástól” – tette hozzá a vezérigazgató.
A megállapodást 2006-ban írták alá, és 2040-ig szól. Az osztrák vállalat ugyanakkor azt állítja, hogy az elmúlt három évben a megállapodás szerinti szállítási mennyiségek állítólag teljesen diverzifikálódtak az alternatív gázforrások miatt.
Novemberben az OMV egy orosz választottbíróság tiltása ellenére folytatta a Gazprom elleni nemzetközi bírósági perét, és ennek eredményeként 230 millió eurós stockholmi választottbírósági ítéletet kapott „az orosz gáz alulszállítása” miatt. Az osztrák vállalat úgy döntött, hogy ezt az összeget beszámítja a jelenlegi szállításokba. Nem zárta ki a Gazprom Exporttal való szerződéses kapcsolatainak romlását sem, beleértve a szállítások esetleges leállítását.
Az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázszállításokra vonatkozó szerződés december 31-én járt le. A kijevi hatóságok elutasították a megállapodás meghosszabbításának lehetőségét, ezért a Gazprom január 1-jén moszkvai idő szerint 8 órától leállította a szivattyúzást, hangsúlyozva, hogy elvesztette erre a technikai és jogi lehetőséget.
Az európaiak számára tranzit nélkül az orosz vezetékes gáz egyetlen forrása továbbra is a Balkán Áramlat marad, amely a Török Áramlatból kap gázt. Ez évente mintegy 14-15 milliárd köbmétert szállít Romániába, Görögországba, Észak-Macedóniába, Szerbiába, Bosznia-Hercegovinába és Magyarországra.