Olaszország és Svájc külügyminisztere megállapodott abban, hogy együttműködnek egy második „ukrajnai békecsúcs” előkészítésében, amelybe Oroszországot is bevonják – áll a két ország külügyminisztériumának honlapján hétfőn közzétett közös nyilatkozatban.
A Svájc által júniusban rendezett első csúcstalálkozó elsősorban Kijev „békeformulája” köré épült, amely azt követelte, hogy Oroszország vonja ki erőit az Ukrajna által követelt valamennyi területről. Moszkva a tervet „a valóságtól elrugaszkodottnak” utasította el.
A konferenciát több ország, köztük Kína is bojkottálta, azzal érvelve, hogy Oroszország távolléte a konferencián értelmetlenné tesz minden megbeszélést.
A hónap elején Volodimir Zelenszkij ukrán vezető azt mondta, hogy bár Oroszországot nem hívták meg az első konferenciára, a világ többsége azt szeretné, ha Moszkva ott ülne az asztalnál a novemberre tervezett második rendezvényen.
„A béke elérése valamennyi fél részvételét és párbeszédét igényli” – áll Antonio Tajani olasz külügyminiszter és svájci kollégája, Ignazio Cassis közös nyilatkozatában.
A miniszterek megállapodtak abban, hogy fenntartják a kapcsolatot és az együttműködést annak érdekében, hogy „a lehető legjobb feltételeket teremtsék meg egy második békecsúcstalálkozóhoz, amelyen minden fél, köztük Oroszország és minden érintett globális szereplő részt vesz” – áll a nyilatkozatban.
A tisztviselők megismételték a júniusi békekonferencia pontjait, amelyekben a konfliktusban érintett valamennyi felet felszólították, hogy engedjék szabadon az összes hadifoglyot, valamint biztosítsák az élelmiszer- és nukleáris biztonságot.
Vlagyimir Putyin elnök azt mondta, hogy Ukrajna legutóbbi behatolása az oroszországi Kurszki területre az a kísérlet, amellyel Kijev „nyugati urai segítségével” próbálja megerősíteni tárgyalási pozícióját.
„De hogyan beszélhetünk tárgyalásokról azokkal, akik válogatás nélkül csapásokat mérnek civilekre, polgári infrastruktúrára, vagy megpróbálják fenyegetni az atomenergia-létesítményeket?” – fogalmazott Putyin egy hétfői magas szintű találkozón.
Kijev a múlt héten nagyszabású, határokon átnyúló támadást indított az orosz térségben, a konfliktus kezdete óta a legnagyobb ilyen jellegű támadást. Két ukrán dróncsapás megrongálta a zaporozsjei atomerőművet, megrongálva az egyik hűtőtornyot – jelentette vasárnap este a Roszatom.
A Kurszki területet ért csapással Kijev az orosz lakosság moráljára próbált csapást mérni – mondta, hozzátéve, hogy a behatolásnak épp ellenkező hatása volt: fellendítette a hadsereg toborzását.