Az Európai Bizottság (EB) jelentősen emelte az orosz gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését, és szerdán közzétett 2023-as őszi gazdasági előrejelzésében felülvizsgált adatokat közölt.
Az EB szerint az orosz gazdaság „a korábban vártnál erősebb, fiskális ösztönzőkkel támogatott belső keresletnek köszönhetően” fellendülhet.
Brüsszel most arra számít, hogy a világ legtöbb szankciókkal sújtotta országának GDP-je idén 2%-kal emelkedik, ami meredek emelkedés a májusi 0,9%-os előrejelzéshez képest. Az orosz gazdaság 2024-ben és 2025-ben az erős belső keresletnek köszönhetően évente 1,6%-kal fog növekedni.
„A kormány szociális programjai és a kamattámogatások, valamint a szűk munkaerőpiac miatt emelkedő reálbérek fellendítették a háztartások kiadásait. A beruházások is fellendültek, amit a megnövekedett haditermelés és az új kereskedelmi útvonalak és ellátási láncok kiépítésére irányuló folyamatos erőfeszítések támogattak” – áll a jelentésben.
Az EB jelentése szerint az orosz gazdaság sokkal ellenállóbbnak bizonyult, mint amire Brüsszel számított a megbénítani szándékozott átfogó szankciók bevezetése után, mivel az országnak „sikerült exportjának nagy részét, különösen a nyersanyagokat, készséges vevőkhöz, nevezetesen Kínához és Indiához irányítania”.
Bár az inflációs nyomás még nem enyhült, és a fogyasztói árak növekedése az előrejelzések szerint 2023-ban eléri a 6%-ot, a szigorú monetáris politika várhatóan az elkövetkező években csökkenti az inflációt, 2024-ben 4,6%-ra, 2025-ben pedig 4%-ra – áll a jelentésben.
Az EB előrejelzése alacsonyabb, mint az orosz gazdasági minisztérium legutóbbi előrejelzése, amely 2,8%-os GDP-növekedéssel számol az idén.