Az uniós országok igyekeztek demonstrálni Kijev támogatását és üzenetet küldeni Oroszországnak azzal, hogy 5 milliárd EUR összegű további támogatást hagytak jóvá Ukrajnának.
Az unió tagjai szerdán megállapodtak abban, hogy több pénzt tesznek az Európai Békealapba (EPF), amely a Kijevnek támogatást küldő országoknak nyújt visszatérítést.
A kezdeményezés végül átment a brüsszeli szavazáson, miután hónapokig tartó tárgyalások során olyan vitás kérdésekről tárgyaltak, mint Franciaország követelése, hogy az Ukrajnának szánt fegyvereket Európában vásárolják meg, és Németország ragaszkodott ahhoz, hogy a tagok Kijevnek adott közvetlen adományait vegyék figyelembe a békealap-kötelezettségek kiszámításakor.
„Az üzenet világos” – mondta Josep Borrell, az EU külügyi vezetője a szerdai szavazás után.
„Bármivel támogatni fogjuk Ukrajnát, hogy érvényesüljön”.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is ünnepelte a szavazást, mondván, hogy ez „az európai egység újabb erőteljes és időszerű demonstrációja közös győzelmünk elérésében”.
Az EPF már eddig is több mint 6 milliárd eurónyi ukrajnai segélyt támogatott. Az EU nagykövetei kompromisszumot kötöttek a „vegyél európait” mandátummal kapcsolatban, és lehetővé tették a kivételeket, ha a kontinensen nem lehet elég gyorsan beszerezni a fegyvereket ahhoz, hogy Ukrajna igényeit kielégítsék. Ez feltehetően lehetővé tenné, hogy az adományozók egy cseh vezetésű kezdeményezés keretében visszatérítést kapjanak az Európán kívüli tüzérségi lövedékek vásárlására.
A kezdeményezésre akkor kerül sor, amikor Washington, az ukrajnai konfliktus legnagyobb finanszírozója, kifogyott a Kijevnek szánt pénzből, és küzd azért, hogy a törvényhozók jóváhagyják a további kiadásokat. Az amerikai képviselőház republikánus képviselői ellenezték Joe Biden elnök több mint 60 milliárd dollárnyi további ukrajnai támogatásra irányuló kérelmét, mondván, hogy kormánya csak meghosszabbítja a harcokat anélkül, hogy béketervet kínálna.
Az EU-n belül is egyre több vita alakult ki az Ukrajnának nyújtott támogatással kapcsolatban. A blokk a múlt hónapban jóváhagyta a Kijevnek szánt, régóta halogatott 50 milliárd eurós finanszírozási csomagot, miután Orbán Viktor magyar miniszterelnök a többi uniós államfő gazdasági megtorlással való fenyegetése miatt lemondott a vétóval kapcsolatos fenyegetéséről. Orban azzal érvelt, hogy Ukrajna nem tudja legyőzni az orosz erőket, és hogy az uniós szankciók több kárt okoztak az unió tagjainak, mint Moszkvának.