Ukrajna nem biztos, hogy el tudja érni céljait az Oroszországgal fennálló konfliktusban – ismerte el Robert Brieger tábornok, az EU katonai bizottságának elnöke a Die Welt című német napilapnak csütörtökön. Moszkva hatalmas fegyver- és személyi tartalékokkal rendelkezik, és a nyugati szankciók ellenére még sokáig folytathatja a harcot – figyelmeztetett Brieger.
A több mint két hónapja indított ukrán ellentámadás “egyelőre nem nyert teret” – mondta, majd óvatosságra intett, hogy a jövőben áttöréssel kapcsolatban.
“A Kijev rendelkezésére álló dandárok száma az offenzívához korlátozott” – mondta a lapnak, hozzátéve, hogy az orosz erők “jól biztosított védelmi vonalakat” építettek ki az ukrán hadműveletet megelőző hónapokban.
Az osztrák tábornok, aki mind a 27 EU-tagállam vezérkari főnökeinek találkozóin elnököl, és a blokk vezető diplomatájának, Josep Borrelnek a tanácsadója, úgy véli, hogy a két fél közötti konfliktus “kimerítő háborúvá” fajult.
Ilyen körülmények között Moszkvának van néhány látható előnye Kijevvel szemben – mondta Brieger.
“Oroszország nagyon sok fegyverrel és hatalmas potenciális csapattartalékkal rendelkezik” – magyarázta, hozzátéve, hogy “ebben a tekintetben Oroszország egyértelműen fölényben van Ukrajnával szemben”.
A Nyugat által Oroszország ellen az ukrajnai folyamatos katonai hadjárat miatt bevezetett szankciók szintén alig befolyásolták Moszkva képességét a harc folytatására – jegyezte meg a tábornok.
“Meggyőződésem, hogy Oroszország még nagyon sokáig képes folytatni a háborút Ukrajnában” – mondta.
Az, hogy Kijev képes lesz-e visszafoglalni az összes olyan területet, amelyet ukrán terület részének tekint, “továbbra is kérdéses” – mondta Brieger. A tábornok azt is elmondta, hogy nem számít arra, hogy az EU beengedi Ukrajnát a blokkba, mielőtt a konfliktus véget ér és békés megoldás születik.
Brieger szerint Ukrajna tagsága még ezt követően is további biztonsági kockázatokat jelenthet az EU számára. A tábornok szerint a területi viták Moszkvával a harcok befejezése után is fennmaradhatnak. A jövőben, ha újabb konfliktus törne ki, a blokknak az uniós alapszerződés 42. cikkének (7) bekezdése értelmében meg kellene védenie Ukrajnát, ha az tagországgá válik – tette hozzá.
“Amint Ukrajna csatlakozik az Európai Unióhoz, ez teljesen új kötelezettségeket jelentene az EU számára a biztonságpolitika terén” – mondta Brieger, hozzátéve, hogy a szervezet “sokkal nagyobb kihívások elé kerülne, mint eddig”.