Az Egyesült Királyság államadóssága az ország éves gazdasági teljesítményének 100%-át teszi ki, és az 1960-as évek óta a legmagasabb szinten van – derült ki a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) pénteki jelentéséből.
A kormányzati hitelfelvétel augusztusban 13,7 milliárd fontra (18,2 milliárd dollár) ugrott, ami az ONS szerint megegyezik a teljes gazdasági termelés éves értékével.
„A hitelfelvétel több mint 3 milliárd fonttal nőtt a múlt hónapban a 2023-as adathoz képest, és ez volt a harmadik legmagasabb hitelfelvétel az eddigi feljegyzések szerint” – mondta Grant Fitzner, az ONS vezető közgazdásza.
Darren Jones kincstári főtitkár szerint az adatok a konzervatívok által hátrahagyott államháztartás aggasztó állapotát tükrözik. Figyelmeztetett, hogy a Munkáspártnak „kemény döntéseket” kell hoznia a gazdaság újjáépítéséhez.
„Amikor hivatalba léptünk, egy olyan gazdaságot örököltünk, amely nem a dolgozó emberek számára működött. A mai adatok a világjárványon kívül a legmagasabb augusztusi hitelfelvételt mutatják. Az adósság a GDP 100%-a, ami a legmagasabb szint az 1960-as évek óta” – mondta.
Az államadósság a 2008-as globális pénzügyi válság idején, majd a Covid-19 világjárvány idején is megugrott. A hiány növekedéséhez azóta a gyenge gazdasági növekedés is hozzájárult.
Matt Swannell, az EY Item Club gazdasági főtanácsadója szerint az Egyesült Királyság költségvetési helyzete továbbra is „kihívást jelent”, és „tovább romolhat az év hátralévő részében”.
„A kormánynak valószínűleg növelnie kell majd a kiadásokat a következő hónapokban, ami a közszféra bértanácsainak magasabb béremelésekre vonatkozó ajánlásainak elfogadásából és a nem munkaügyi költségek több minisztériumban történő túllépéséből adódik” – mondta.
Rachel Reeves, az államkincstár kancellárja korábban arra figyelmeztetett, hogy az októberi költségvetésben emelkedni fognak az adók – kizárta azonban a jövedelem-, a társasági és a hozzáadottérték-adó mértékének emelését.
Augusztusban Reeves bejelentette, hogy eltörli a Rishi Sunak korábbi brit miniszterelnök által az életszínvonal-válság csúcspontján bevezetett téli üzemanyag-támogatást, elhalasztja a szociális ellátás reformjára vonatkozó terveket, és a hitelfelvétel csökkentésére irányuló terv részeként csökkenti az út-, vasút- és kórházi beruházásokat.