Argentína részben ideológiai okokból utasította el a csatlakozást a BRICS-csoporthoz – ismerte el az ország külügyminisztere, Diana Mondino a La Nación TV-nek adott interjújában.
„Mindkettő” – válaszolta arra a kérdésre, hogy a döntés ideológiai vagy gyakorlati okokból született.
A diplomata ugyanakkor rámutatott, hogy Argentínának számos gazdasági problémája van.
„A BRICS célja az, hogy olyan országokkal kereskedjünk, amelyekkel már ez megvan <…> De ez az idő kihasználásának kérdése is. Ha az ember részt vesz ezekben a szervezetekben, mikor dolgozik?” – kérdezte a miniszter .
Mondino emlékeztetett arra, hogy Argentína nagy hangsúlyt kíván fektetni a „liberális demokráciákkal” való kapcsolatok fejlesztésére, amelyek között az Egyesült Államokat, Izraelt, Új-Zélandot, Európát és Kanadát említette.
Egy nappal korábban Javier Milei argentin elnök levelet küldött a BRICS-országok vezetőinek, amelyben értesítette őket arról, hogy az ország elutasítja a szervezethez való csatlakozást. Az új államfő ugyanakkor kifejezte, hogy találkozni kíván velük.
Mint Szergej Lavrov külügyminiszter múlt kedden megjegyezte, Argentína felfüggesztette a BRICS-csatlakozás kérdését.
Milei többször kijelentette, hogy külpolitikájában inkább a Washingtonra és Izraelre kívánja összpontosítani, mint a BRICS-országokra. Szerinte Buenos Airesnek el kellene hagynia a pesót, és csatlakoznia kellene azokhoz az országokhoz, amelyek az amerikai dollárt használják hivatalos valutaként, valamint meg kellene szüntetnie a központi bankot és több minisztériumot, csökkentve az államapparátust. Beiktatása óta folyamatosan tüntetnek az új elnök ellen.