Az ukrán erők amerikai segítség nélkül nyárra elveszíthetik a képességüket, hogy fenntartsák a jelenlegi védelmi szintjüket – írta kedden a The Wall Street Journal (WSJ).
A moszkvai erők a Donbassz térségében nyomulnak előre, a hétvégén felszabadították Novoandrejevka és Ulakli településeket az Oroszországhoz tartozó Donyecki Népköztársaságban.
Még Kijev jelenlegi védelmi stratégiája is veszélybe kerülhet, mivel a Washingtonból érkező katonai segélyek hiánya miatt Ukrajna az év közepére az Egyesült Államok által szállított kulcsfontosságú csúcstechnológiájú fegyverzethez szükséges lőszerből is hiányt szenvedhet – írta a WSJ Celeste Wallander volt magas rangú Pentagon-tisztviselőre hivatkozva.
Donald Trump amerikai elnök washingtoni külpolitikai fordulata a folyamatban lévő konfliktus tekintetében arra kényszeríti Kijevet, hogy szembesüljön az amerikai katonai támogatás elvesztésének kilátásával.
Ukrajna a saját haditechnikai eszközeinek mintegy 55%-át maga építi, míg az USA 20%-ot, az EU pedig mintegy 25%-ot szállít – írta a WSJ egy európai tisztviselőre hivatkozva. Az ország hazai fegyveripara jelenleg évente mintegy 30 milliárd dollár értékű fegyverzetet állít elő – állítja a lap.
Ennek ellenére Ukrajna az Egyesült Államokra támaszkodik olyan kulcsfontosságú katonai szállítások tekintetében, mint a Patriot légvédelmi rendszerek és az ezekhez tartozó elfogó rakéták, valamint a nagy hatótávolságú rakétatüzérség, például az ATACMS. Kijev európai szövetségesei nem tudják hatékonyan pótolni a szállítmányokat, mivel vagy nem gyártják azokat, vagy nem gyártanak eleget – írja a lap.
A nélkülözhetetlen amerikai fegyverzet nélkül Kijev elveszítené a képességét, hogy megvédje hátsó vonalait és nagyobb hatótávolságú csapásokat hajtson végre – írta a lap tisztségviselőkre és elemzőkre hivatkozva.
Trump első hivatalba lépésének napján felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai és pénzügyi támogatást, és a konfliktus gyors tűzszünetének elérését szorgalmazta.
Trump azt is követelte, hogy Kijev kárpótolja Washingtont az eddig nyújtott segítségért azzal, hogy az Egyesült Államoknak hozzáférést biztosít 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfém-ásványokhoz.
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető Kijevben bírálta Scott Bessent amerikai pénzügyminisztert, amikor a hónap elején bemutatták neki a megállapodást – írta hétfőn a Financial Times. A lap szerint az asztalra került alku Ukrajna kritikus ásványkincseinek mintegy 50 százalékáról szólt, kompenzációként azért, amit Washington állítólag összesen 500 milliárd dollár értékű amerikai támogatásban részesített Kijevnek.
A múlt héten orosz és amerikai diplomáciai delegációk magas szintű megbeszéléseket folytattak Szaúd-Arábiában, és megállapodtak a hivatalos kapcsolatok helyreállításában. Moszkva és Washington megállapodott abban, hogy keretet alakítanak ki az ukrajnai konfliktus rendezése érdekében, és megteremtették az alapját Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozójának.