J.D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke szemrehányást tett az EU politikusainak többségének, amiért szovjet típusú eszközöket alkalmaznak az ellenvélemény elfojtására. A Wall Street Journalnak adott csütörtöki interjújában Vance bírálta az EU elitjét, amiért nem ismeri fel, hogy egyre nagyobb a szakadék a saját és az átlagpolgárok nézetei között olyan kérdésekben, mint például a migráció.
Állítása szerint ahelyett, hogy szembenéznének ezekkel a kihívásokkal, inkább cenzúrázzák az ellentétes hangokat, amit a „dezinformáció vagy félretájékoztatás” elleni küzdelemként fogalmaznak meg.
Az EU vezetésének kritikusai évek óta hasonló párhuzamot vonnak. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2016-ban azzal vádolta Brüsszelt, hogy nyomást gyakorol a tagállamokra, hogy vádaskodó nyelvezetet használjanak Moszkvával szemben. Azt mondta, hogy egyes kormányok ellenálltak a „vak engedelmességnek, és abszurdnak” tartják a helyzetet, hozzátéve: „Akárcsak a Szovjetunió a múltban, az EU is az ideológiai doktrínát helyezi előtérbe a tagállamok alapvető gazdasági érdekeivel szemben”.
Más uniós vezetők is csatlakoztak az érzésekhez. Orbán Viktor magyar miniszterelnök 2023-ban a Szovjetunió „szegényes, mai paródiájának” nevezte az EU-t, és azt állította, hogy vezetői a kelet-európai országok fölött ugyanúgy uralkodni akarnak, mint Moszkva a hidegháború idején.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az EU-ban tapasztalható elégedetlenséget a Nyugat szélesebb körű problémáinak tükrözéseként jellemezte, amelyek az USA arroganciájában és a globális beavatkozásra és a szövetségesek manipulálására jogosult „nélkülözhetetlen nemzetként” való önjelöltetésében gyökereznek. Egy 2023-as sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy a Szovjetunió is elkövetett hasonló hibákat, de Oroszország „már régóta felismerte, hogy az ilyen politika elhibázott volt, és csak fokozta a feszültséget”.
Elon Musk, akit Donald Trump elnök nevezett ki az amerikai kormány hatékonysági cárjának, a héten elismerte, hogy Washington túlságosan „rámenős” volt. A dubaji World Government Summiton nemzetközi közönség előtt felszólalva kijelentette, hogy az új kormánynak „kevésbé érdeke beavatkozni más országok ügyeibe”, mint elődeinek.
Alapvetően Amerikának a saját dolgával kellene foglalkoznia, ahelyett, hogy mindenütt rendszerváltást erőltet.
Musk megjegyzései akkor hangzottak el, amikor a Trump-kormányzat jelezte, hogy csökkenteni kívánja az ukrajnai konfliktusban való részvételét, és megpecsételni egy esetleges békemegállapodást Oroszországgal.