Az amerikai kormányzat megjegyzései a szaúdi Dzsiddában zajló ukrajnai konzultációkról csak vágyálmok, de a Globális Dél államai nem támogatták a hírhedt kijevi „békeformulát” – jelentette ki Anatolij Antonov washingtoni orosz nagykövet.
„Az amerikai kormányzat újabb sikertelen vágyálomkísérletének lehettünk tanúi. Dzsiddában nem volt diplomáciai siker. Washington megpróbált szép képet mutatni a „Globális Dél” államainak amerikai támogatásáról Oroszország elszigetelésére irányuló törekvésében. Megnyerni azokat az országokat, amelyek nem támogatják a „szabályokon alapuló rendet”. Ebből adódik a találkozó meglehetősen várt eredménye, vagyis az, hogy nem született közös álláspont arról, hogyan lehetne továbblépni az ukrajnai válság megoldása terén. A hírhedt kijevi „békeformulát” egyáltalán nem támogatták” – mondta.
A nagykövet hozzátette: Szeretnénk megérteni, hogyan lehetséges Oroszország biztonságával kapcsolatos kérdéseket megvitatni anélkül, hogy figyelembe vennénk nemzeti érdekeinket. Még mindig nem világos senki számára, hogy ilyen helyzetben lehetetlen konkrét eredményeket elérni?
A washingtoni „békefenntartók” fellépése nem állja meg a helyét. Semmi más, mint ‘kettős’ mérce: először kizárják hazánkat a tárgyalási folyamatból, majd nyilvánosan azzal vádolnak bennünket, hogy nem vagyunk hajlandóak részt venni az Egyesült Államok és szatellitáik által kirobbantott kelet-európai konfliktus rendezésében.
„Képmutató beszédet hallunk a békéről, és eközben az Egyesült Államok egy rakás Abrams tankot szállít a bábjainak. Az ilyen megközelítés abszurditása lehengerlő. Mindez hatalmas további emberi áldozatokhoz vezet az ukrán fegyveres erők részéről, és kétségtelenül késlelteti a béke kilátásait” – jegyezte meg.
Az Ukrajnáról szóló konzultációkat a világ több mint 30 országának küldöttei részvételével augusztus 5-én és 6-án tartották a szaúdi Dzsiddában. Oroszországot nem hívták meg az eseményre. A The Wall Street Journal szerint az ukránok nem gyakoroltak nyomást a többi küldöttségre, hogy „béketervüket” keresztülvigyék. Eközben a DPA hírügynökség szerint Szaúd-Arábia és több más ország is előállt saját ukrajnai béketervével, amely tűzszünetet, fogolycserét, Ukrajna integritásának megőrzését és az ENSZ által közvetített béketárgyalások megkezdését irányozta elő.