Az amerikai légierő E-8C Joint STARS harcászati irányító repülőgépe első repülését hajtotta végre Kelet-Ukrajna felett, hogy felderítő feladatot végezzen, és információkat gyűjtsön a helyszínen kialakult helyzetről – közölte a sajtónak egy amerikai katonai tisztviselő.
Russ Wolfkiel altábornagy, az Egyesült Államok európai parancsnokságának szóvivője a CNN-nek nyilatkozva elmondta, hogy a repülőgép hétfőn az ukrán hatóságok engedélyével repült a térségbe, és nem lépte át a Donyecki (DNR) és a Luganszki Népköztársaságok (LNR) határát, amelyeket jelenleg a Kijevtől függetlenséget követelő felkelők el nem ismert államokként irányítanak. A határvidéken háború dúl a felkelő erők és az ukrán hadsereg között.
Wolfkiel nem árulta el a repülőgép pontos útvonalát vagy a felderítési információkat, de a CNN-nek elmondta, hogy a Pentagon “repülőgépei rutinszerűen tevékenykednek a Fekete-tenger térségében”.
Az amerikai felderítő küldetésről szóló jelentés akkor érkezett, amikor továbbra is nagy a feszültség az Oroszországgal közös kelet-ukrajnai határszakaszon. Az elmúlt hetekben a nyugati média azt állította, hogy a Kreml inváziót tervez Ukrajnába a következő hónapokban. Moszkva minden ilyen vádat tagadott.
A konfliktus a térségben a 2014-es Majdan eseményei után kezdődött, amikor a nyugati támogatású erőszakos utcai tüntetések megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. Ez végül ahhoz vezetett, hogy két önhatalmúlag kikiáltott köztársaság, a DNR és az LNR kikiáltotta függetlenségét – ezt a lépést sem Oroszország, sem Ukrajna, sem az ENSZ egyetlen állama sem ismerte el.
A Northrop Grumman által kifejlesztett E-8C Joint STARS repülőgépet először az 1990-es években gyártották, és az amerikai légierő világszerte használja. A gép fedélzeti antennája 120 fokos látómezővel rendelkezik, amely közel 20 000 négyzetmérföldet képes lefedni, ami azt jelenti, hogy anélkül is képes lett volna megfigyelési adatokat gyűjteni az LNR és a DNR területéről, hogy közvetlenül föléjük repült volna.
A repülés mindössze három nappal Vlagyimir Putyin orosz elnök és amerikai kollégája, Joe Biden tervezett telefonbeszélgetése előtt történt. A Kreml szerint az orosz államfő a hívást arra szeretné használni, hogy “kompromisszumot kössön, figyelembe véve mindkét fél vörös vonalait”.
Decemberben Moszkva nyilvánosan nyilvánosságra hozott két dokumentumtervezetet, amelyekben felsorolta azokat a garanciákat, amelyeket az Egyesült Államoktól és a NATO-tól szeretne megszerezni. Amellett, hogy ígéretet kérnek arra, hogy az amerikai vezetésű katonai blokk nem terjeszkedik tovább kelet felé, a javasolt szerződésben szerepel a posztszovjet országokkal való nyugati együttműködés megszüntetése, az amerikai atomfegyverek kivonása Európából, valamint a NATO-csapatok és -rakéták kivonása az orosz határtól.