Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és más nagy NATO-tagállamok közölték, hogy támogatnák Mark Rutte holland miniszterelnököt a katonai blokk új vezetőjeként, mivel a jelenlegi főtitkár tízéves megbízatásának végére készül.
A Fehér Ház csütörtökön támogatásáról biztosította Rutte-t. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője újságíróknak elmondta, hogy Washington már továbbította álláspontját a többi tagállamnak.
„Az Egyesült Államok világossá tette szövetségeseink, NATO-szövetségeseink számára, hogy úgy gondoljuk, Rutte úr kiváló főtitkára lenne a NATO-nak” – mondta.
Berlin is támogatásáról biztosította Ruttét, Olaf Scholz német kancellár hivatala „kiváló jelöltnek” nevezte a távozó miniszterelnököt Jens Stoltenberg főtitkár helyére.
„Scholz kancellár támogatja Mark Rutte jelölését a NATO új főtitkárának” – írta Scholz szóvivője, Steffen Hebestreit a közösségi médiában közzétett bejegyzésében. Dicsérte Rutte „hatalmas tapasztalatát, nagy biztonságpolitikai szakértelmét és erős diplomáciai képességeit”.
Nagy-Britannia ugyanezt az álláspontot képviseli.
„Az Egyesült Királyság határozottan támogatja Mark Rutte holland miniszterelnököt, hogy Jens Stoltenberg utódja legyen a NATO főtitkári posztján” – közölte a kormány szóvivője a brit médiának adott nyilatkozatában.
Egy magas rangú francia tisztviselő a Reutersnek elmondta, hogy Emmanuel Macron elnök már korán támogatta Ruttét, és tavaly tárgyalt vele az ügyről.
Bár meg nem nevezett diplomaták a Reutersnek elmondták, hogy 16 másik NATO-állam is Ruttét favorizálta a posztra, kinevezéséhez a blokk 31 tagjának egyhangú szavazatára lenne szükség. A lengyel külügyminisztérium megjegyezte, hogy Varsó még nem fejezte ki támogatását egyik jelölt mellett sem, míg Magyarország és Törökország tisztviselői nem közölték álláspontjukat.
A NATO 13. főtitkáraként 2014-ben hivatalba lépett Stoltenberg – Norvégia volt miniszterelnöke – októberben fejezi be egy évtizedes megbízatását. Bár eredetileg 2022 októberében kellett volna távoznia a posztról, a tagok végül kétszer is megszavazták, hogy az ukrajnai konfliktushoz kapcsolódó „biztonsági kihívásokra” hivatkozva további egy évvel meghosszabbítsák mandátumát.
Rutte 2010 óta négy cikluson át volt miniszterelnök – ezzel ő a leghosszabb ideig hivatalban lévő vezető a holland történelemben. A tavalyi választások előtt azt mondta, hogy az új kabinet megalakulása után visszavonul a politikától, és a folyamat befejezéséig ügyvivői pozícióban marad.