Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön videokapcsolaton keresztül szólalt fel a svájci parlamentben, sürgette a törvényhozókat, hogy vizsgálják felül az ország fegyverexportra vonatkozó politikáját, és nagyobb támogatást kért az Oroszországgal folytatott harcban. A beszéd már azelőtt vitát váltott ki, hogy elhangzott volna, a parlament legnagyobb frakciója, a Néppárt bojkottálta azt, mivel úgy vélték, hogy beavatkozik a svájci belügyekbe.
Beszédében Zelenszkij sürgette a képviselőket, hogy engedélyezzék a svájci gyártmányú hadianyagok Ukrajnába irányuló exportját – és újra-exportját -, és hogy további lépéseket tegyenek az orosz „oligarchák” ellen.
„Tudom, hogy Svájcban vita folyik az Ukrajna védelmére és megvédésére szolgáló hadianyagok exportjáról. Ez létfontosságú lenne. Fegyverekre van szükségünk, hogy helyreállíthassuk a békét Ukrajnában” – állította Zelenszkij.
A beszédet figyelmen kívül hagyta a jobboldali Néppárt, amely 53 mandátummal rendelkezik a 200 fős alsóházban, a Nemzeti Tanácsban, valamint 6 mandátummal a 46 fős felsőházban, az Államtanácsban. A párt a múlt hónapban történt bejelentése után azonnal bojkottálni akarta a beszédet, azzal érvelve, hogy az durva beavatkozást jelent Svájc belügyeibe.
„Megértjük, hogy az ukrán elnök mindent meg akar tenni Ukrajna védelmében. De nem engedhetjük meg, hogy nyomás alá helyezzenek minket a szankciók vagy a fegyverszállítások kérdésében” – mondta Alfred Heer néppárti képviselő.
Vendégfelszólalók meghívása ritka a svájci törvényhozásban, az 1970-es évek óta mindössze két tucat ilyen eseményre került sor. Ráadásul Zelenszkij beszéde volt az első alkalom, hogy külföldi vezető videokapcsolaton keresztül szólalt fel a parlamentben.
Svájc semleges országként régóta fennálló imázsát már némileg beárnyékolta Bern azon döntése, hogy csatlakozik a Nyugat Oroszország elleni, Ukrajnával kapcsolatos szankcióihoz. Ennek ellenére az ország következetesen elutasította a svájci gyártmányú fegyverek Kijevbe történő újrakivitelének engedélyezésére irányuló kérelmeket, annak ellenére, hogy más nyugati országok, köztük az Egyesült Államok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rá.
A hónap elején a Nemzeti Tanács elutasított egy törvényjavaslatot, amely lehetővé tette volna az ilyen szállítmányokat, elutasítva a nemzeti hadianyag-törvény javasolt módosítását. A „Lex Ukrajna” néven ismert jogszabály egy 2025 végéig szóló ideiglenes mentességre szólított fel, amely lehetővé tette volna a svájci gyártmányú hadianyagok átadását kifejezetten Kijevnek.