A Shell és a Total oroszországi vezetői (Shell Russia és Total Russia)elmondták, hogy az oroszországi szankciók ellenére is folytatják a munkát Oroszországban. Egy hét telt el azóta, hogy az EU bejelentette az újabb ellenes szankciókat, melyekkel meg kívánták vágni Moszkva forrásait az energetikai szektorban.
„A stratégiánk Oroszország tekintetében nem változott” mondta a Shell Russia vezetője, Olivier Lazare a Szocsi Üzleti Konferencián – jelenti a Reuters. „Mi folytatni akarjuk a jelenlétünket Oroszországban, Az aktuális üzlet nem érintett a szankciók által”.
A francia TOTAL, mely közös több közös vállalatot is futtat a legnagyobb orosz olajcéggel, a Lukoil-al, szintén folytatja a munkát, mondta el a Total Russia vezérigazgatója, Jacques De Boisseson a nyilatkozatában.
Múlt pénteken az EU és az US kiterjesztette a szankciók körét Oroszország ellen, így új korlátozási kísérlet van a Gazprom, Gazprom Neft, Lukoil, Surgutneftegaz, és a Rosneft olajkutatási (új mezők, fúrások stb – az ehhez szükséges felszerelés és technológia eladási tilalma az oroszok felé) projektjeire. Így például az EU megállította az oroszok felé az arktikai és mélytengeri gáz,olaj és pala(gáz) projektek kutatásához, realizásásájoz, mezőkitermelésekhez szükséges eszközök eladását.
Tovább Brüsszel elmondta, hogy a szankciók felülvizsgálatra és részleges vagy teljes feloldásra kerülhetnek ha az ukrajnai szituáció politikailag javul. Így: „az ukrajnai szituáció alakulásán múlik, hogy az EU készen álljon az oroszellenes szankciók részleges- vagy teljes felülvizsgálatára” – mondotta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a nyilatkozatában.
Ugyanekkor Moszkva elmondta, hogy a szankciók kontraproduktívak, mert pont akkor jöttek amikor Moszkva éppen segített kidolgozni a tűzszünetet Ukrajnában és jelezte elkötelezettségét a béke elősegítésére a háborús zónában.
A szankció- sújtotta orosz vállalatok állami segélyt kapnak ha szükséges.