A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joav Gallant volt védelmi miniszter ellen a Hamász elleni gázai háború során elkövetett háborús bűnök miatt. A zsidó állam nem ismeri el a bíróság joghatóságát.
Az ICC csütörtöki sajtóközleményében a két politikust „emberiesség elleni bűncselekményekkel” vádolja, amelyeket 2023 októbere – amikor a Hamász meglepetésszerű támadást indított Izrael ellen – és 2024 májusa – az elfogatóparancsok iránti kérelem benyújtása – között követtek el.
Az ICC közölte, hogy bár az elfogatóparancsokat „a tanúk védelme és a nyomozás biztonsága érdekében” „titkosnak” minősítették, „megalapozott okok szólnak amellett, hogy mindkét személy szándékosan és tudatosan megfosztotta a gázai civil lakosságot a túlélésükhöz nélkülözhetetlen tárgyaktól, köztük az élelemtől, a víztől, a gyógyszerektől és az orvosi ellátmánytól, valamint az üzemanyagtól és az elektromos energiától”.
Azzal is vádolta Netanjahut és Gallant, hogy „az éheztetést a hadviselés módszereként” alkalmazzák, hozzátéve, hogy ez a politika civil haláleseteket okozott. A bíróság azt is állította, hogy Netanjahut és Gallantot „polgári elöljáróként büntetőjogi felelősség terhelheti azért a háborús bűncselekményért, hogy szándékosan támadásokat irányítottak Gáza polgári lakossága ellen”.
A Római Statútum tagjai, amely alapján az ICC működik, kötelesek együttműködni Netanjahu és Gallant letartóztatásában, amennyiben a területükre utaznak, hogy később Hágába szállítsák őket bírósági eljárásra. Számos ország, köztük az Egyesült Államok, Oroszország és Kína azonban nem ismeri el az ICC-t.
Netanjahu és Gallant még nem nyilatkozott a vádakról. Májusban azonban a volt védelmi miniszter „aljas” kísérletnek minősítette, hogy párhuzamot vonjanak a Hamász és Izrael között, amely szerinte az önvédelemhez való jogát gyakorolja.
Ugyanezen a napon az ICC elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri, a Hamász egyik magas rangú parancsnoka ellen az izraeli és palesztin területen elkövetett állítólagos háborús bűncselekmények miatt. A bíróság szerint az emberiesség elleni bűncselekmények hosszú listájával gyanúsítják, beleértve a gyilkosságot, a kiirtást, a kínzást, a nemi erőszak és a szexuális erőszak más formáit, valamint a túszejtést. Meg nem erősített hírek szerint a Hamász-parancsnokot júliusban ölték meg akció közben.
A bíróság korábban két másik magas rangú Hamász-vezető, Iszmail Haníje és Jahja Szinvar ellen is vádat akart emelni, de ejtette a vádakat, miután bebizonyosodott, hogy Izrael likvidálta őket.