Michael Stempfle, a német védelmi minisztérium hivatalos szóvivője szerint Németország elérte annak a határát, hogy saját Bundeswehr-arzenáljából fegyvereket szállítson Ukrajnának.
Egy szerdai sajtótájékoztatón Stempfle-t a Patriot-rendszerek és más fegyverek további átadásáról kérdezték a német arzenálokból Ukrajnának. Kijelentette, hogy bár Berlin már számos rendszert szállított Ukrajnának, ennek „természetes határa van”. Hangsúlyozta, hogy Berlinnek a saját védelmi képességeit is meg kell erősítenie, és gondoskodnia kell arról, hogy európai szövetségesei „jó helyzetben legyenek”.
Elmondta, hogy Németország saját védelmének biztosításának folyamata „párhuzamosan zajlik az ukrajnai támogatással”.
Németország az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása óta Kijev egyik legjelentősebb támogatója, és jelentős katonai és pénzügyi támogatást nyújtott az országnak, a német kormány szerint mintegy 44 milliárd euró értékben. A támogatásban Leopard harckocsik, Panzerfaust 3 páncéltörő rakéták, Stinger légvédelmi rakéták és Gepard légvédelmi önjáró páncélozott járművek szerepeltek.
Bár nem világos, hogy Stempfle bejelentése mit jelent a jövőbeni német katonai segélyszállítmányokra nézve, ez egy olyan időszakban történik, amikor Kijevnek további nehézségekkel kell szembenéznie a harctéren, miután Trump állítólag megszakította Washington támogatását.
Több amerikai hírügynökség azt állította, hogy Trump elrendelte a Kijevnek szánt összes fegyverszállítás felfüggesztését, miután a múlt héten nyilvánosan összeveszett Volodimir Zelenszkij ukrán vezetővel. A felfüggesztés állítólag olyan kritikus fegyverekre vonatkozik, mint harckocsik, nagy hatótávolságú rakéták és légvédelmi rendszerek. Washington a CIA igazgatója, John Ratcliffe szerint leállította a Kijevvel történő minden hírszerzési információcserét is.
Zelenszkij aggodalmát fejezte ki a külföldi katonai segélyek felfüggesztése miatt, mondván, hogy Ukrajna csak korlátozottan képes fenntartani a védelmét külső támogatás nélkül.
Oroszország következetesen bírálta az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyt, azzal érvelve, hogy az meghosszabbítja a konfliktust anélkül, hogy megváltoztatná annak kimenetelét. Moszkvai tisztviselők többször hangsúlyozták, hogy az ilyen támogatás csak fokozza a feszültséget és hátráltatja a békés rendezés kilátásait.