Berlin nem zárja ki, hogy csapatokat küld Ukrajnába a tűzszünet biztosítására, ha Moszkva és Kijev között megállapodás születik – jelentette kedden a német média Annalena Baerbock külügyminiszterre hivatkozva.
A Die Welt című lap szerint Baerbock a NATO keddi brüsszeli miniszteri találkozóján kijelentette, hogy Németország kész „minden erejével” támogatni minden olyan kezdeményezést, amely a tartós békét segíti elő Ukrajnában.
Felvetette, hogy egy esetleges békemegállapodás biztonsági garanciákat tartalmazhatna Kijev számára, például a NATO-tagság és a Nyugat folyamatos katonai támogatásának kilátásba helyezését, valamint egy nemzetközi békefenntartó missziót.
Arra a kérdésre, hogy Németország milyen katonai szerepet játszhatna egy ilyen megállapodásban, Baerbockot a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) úgy idézte, hogy „a békét csak mi, európaiak együttesen tudjuk megvédeni”, utalva arra, hogy az uniós országok, köztük Németország is küldhetne katonákat Ukrajnába.
A közelmúltbeli médiajelentések szerint Franciaország és Nagy-Britannia is fontolgatja, hogy csapatait az ukrajnai frontvonalra vezényli, hogy biztosítsa a tűzszünetet arra az esetre, ha Moszkva és Kijev béketárgyalásokba bocsátkozik.
Egy magas rangú NATO-tisztviselő szerint, aki a CIA által alapított és az amerikai kormány által finanszírozott Szabad Európa rádió ukrajnai irodájának beszélt, a nyugati katonák Ukrajnába telepítését úgy tekintik, mint annak biztosítását, hogy az európai NATO-tagok beleszólhassanak a konfliktus kimenetelébe, miután Donald Trump megválasztott elnök januárban beiktatja hivatalába.
Eközben az orosz Külügyi Hírszerző Szolgálat arról számolt be, hogy a nyugati országok akár 100 ezer „úgynevezett békefenntartó” telepítését tervezik Ukrajnába. A hivatal figyelmeztetett, hogy egy ilyen nagy létszámú erő megszállással érne fel, és gyakorlatilag időt adna Kijevnek arra, hogy újjáépítse hadseregét, mielőtt újrakezdené az ellenségeskedést Oroszországgal.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt is megjegyezte, hogy Moszkva már többször felvázolta az ukrán válság megoldásának „világos paramétereit”. Szerinte a konfliktus fő okait, például a NATO folyamatos európai terjeszkedését és azt, hogy Kijev szisztematikusan megsérti az orosz ajkú polgárok jogait, kezelni kell ahhoz, hogy a megoldás felé lehessen haladni.
„Ez mélyebb annál, hogy néhány békefenntartót küldjünk be” – mondta Peszkov.