Frank-Walter Steinmeier német elnök csütörtökön kijelentette, hogy kész előrehozott parlamenti választásokat kiírni, amint erre szükség lesz. Ezzel az ország kormánykoalíciójának előző napi összeomlására reagált.
Steinmeier hivatalosan felmentett három szövetségi minisztert tisztségükből: Christian Lindner pénzügyminisztert, akit Olaf Scholz kancellár szerdán késő este menesztett, Marco Buschmann igazságügyi minisztert és Bettina Stark-Watzinger oktatási minisztert.
Mindhárom tárcavezető a vállalkozáspárti Szabad Demokrata Pártot (FDP) képviselte. Az FDP, amely a kancellár szociáldemokratáival és a Zöldekkel együtt egyike volt a koalíciót alkotó három pártnak, Lindner menesztésére válaszul bejelentette kilépését. Ezzel Scholznak csak saját pártjából és a Zöldekből álló kisebbségi kormánya maradt.
A szakítás nyomán a kancellár bejelentette, hogy január közepén bizalmi szavazást fog kérni. Ha a kormány elveszíti azt, akkor 2025 márciusára előrehozott választásokat írhatnak ki – mondta Scholz. Németországban szeptemberben tartanak rendes parlamenti választásokat.
Steinmeier csütörtökön a fejleményeket olyasminek nevezte, ami „ritkán fordult elő” a modern Németország 75 éves történetében. Az elnöknek „döntenie kellene a parlament feloszlatásáról”, ha az bizalmatlanságot jelez a kormány iránt. „Készen állok erre a döntésre” – jelentette ki.
Steinmeier szerint az alkotmány konkrét feltételeket szab a parlament idő előtti feloszlatásához. Az elnök szerint „országunknak stabil többségre és cselekvőképes kormányra van szüksége”, és ez lenne az egyetlen kritériuma a döntésnek.
„Itt az ideje a józan észnek és a felelősségnek” – folytatta, hozzátéve, hogy elvárja, hogy »minden felelős felnőjön a kihívások nagyságrendjéhez«.
Szerdán a német média arról számolt be, hogy Lindnert azután bocsátották el, hogy állítólag előrehozott választásokat javasolt, amikor a három koalíciós párt vezetői ismét nem találtak közös nevezőre a jövő évi költségvetés Ukrajna miatt kialakult több milliárd eurós hiányának kezeléséről. A korábbi koalíciós partnerek hónapok óta vitatkoznak a gazdaságpolitikáról.
Csütörtökön Scholz azt mondta, hogy az Ukrajnának nyújtott segélyek váltak a fő vitaponttá. A kancellár elmondása szerint négypontos tervet terjesztett elő, amelynek része volt „az Ukrajnának nyújtott támogatásunk növelése”, amit Lindner elutasított.