Az orosz gazdaság a szankciók ellenére is ellenállónak bizonyult, és a német vállalkozások a berlini kormány nyomása ellenére nem szívesen hagyják el a piacot – mondta Oroszország németországi nagykövete a Lenta.ru hírportálnak adott, múlt héten megjelent interjúban.
Szergej Necsajev szerint a német gazdaság a technikai recesszió szakaszába lépett, és a gazdasági kilátások „lehangolóak”. A GDP 2023 első negyedévében 0,3 százalékkal csökkent, miután 2022 utolsó negyedévében 0,5 százalékkal zsugorodott.
„Ezzel szemben az orosz gazdaság, amelyet a példátlan nyugati szankciók sújtottak, stabilitást és növekedést mutat. A német gazdasági szereplők ezt látják, és a hatalmas politikai nyomás ellenére nem sietnek megszakítani a kapcsolatokat az orosz piaccal” – jelentette ki Necsajev.
Az orosz GDP az idei év első öt hónapjában 0,5%-kal nőtt, és 2023 végéig várhatóan több mint 2%-kal fog növekedni.
Necsajev megjegyezte, hogy Oroszország továbbra is a „pragmatizmus, az egyenlő és kölcsönösen előnyös partnerség” híve a külföldi partnerekkel való kapcsolattartásban.
„A mi ajtónk nyitva áll azok előtt, akik hasonló elveket vallanak. Azoknak, akik elmentek, azt mondjuk: ha van egy rés, valami majd betölti. De sokkal nehezebb lesz visszatérni a piacunkra, mint elhagyni azt” – figyelmeztetett a diplomata.
Számos nyugati vállalat, köztük a német Allianz biztosítási óriás és a Volkswagen autógyártó bejelentette, hogy elhagyja az orosz piacot az Oroszország ukrajnai katonai műveletére válaszul hozott nyugati szankciók közepette. A legtöbbjük a romló üzleti feltételeket jelölte meg a kivonulás okaként.
A Kijevi Közgazdasági Iskola nyomkövetője szerint azonban az országban leányvállalattal rendelkező külföldi cégeknek eddig csak mintegy 10 százaléka távozott ténylegesen.