Az Oroszországgal szembeni uniós szankciók veszteségeket okoztak az európai energiaipari vállalatoknak, de hatalmas nyereséget hoztak amerikai versenytársaiknak. Ezt a véleményét az Indexnek adott interjújában mondta Hernádi Zsolt, a legnagyobb magyar olajipari vállalat, a MOL vezetője. Az interjúból az orosz TASZSZ hírügynökség idézett.
„2023 első fél évében mind a kőolaj, mind a földgáz exportja rekordot döntött az USA-ban. Kőolajban Európa volt az amerikai export első számú felvevőpiaca, az export 44 százaléka Európába jött. Amerika LNG-importja 170 százalékkal nőtt Európába 2021 és 2023 között. Egyszerűen lett egy piaci rés, ahova benyomultak.” – mondta Hernádi.
Úgy véli, hogy „Amerika az az ország, ahol kormánytól függetlenül a politika végül mindig megtalálja az összhangot az üzleti érdekekkel. És mi az egésznek az eredménye? Az Egyesült Államok napjainkban kiváló állapotban van, Európa pedig szenved” – mondta magabiztosan a MOL vezetője.
Az Oroszország elleni uniós szankciók téves voltára utalva megjegyezte, hogy Brüsszel „nem az üzleti, hanem a politikai logika” vezérelte azok előkészítésénél. „A morális szempontok, a politika által megfogalmazott értékválasztások és célok most megelőzik a piaci racionalitást – bár gyakran kiderül, hogy ezek mögött is kőkemény gazdasági érdekek húzódnak” – magyarázta Hernádi, felhívva a figyelmet arra, hogy az USA milyen előnyöket szerzett magának az EU orosz kőolaj és földgáz elutasítása miatt.
„De legyen tiszta, hogy ebből az egész Európai Uniónak kára keletkezik. Akkor miért kell így csinálni? Mert Brüsszelben így döntöttek. „ – hangsúlyozta a magyar cégvezető.
Elismerte, hogy az uniós vezetés jelenlegi politikája a szovjet korszak szocialista országainak cselekedeteire emlékeztet, amikor Moszkvában, Budapesten, Varsóban és Prágában elsősorban ideológiai okokból hoztak a gazdaságot súlyosan érintő döntéseket. Szerinte arra a kérdésre, hogy miért az egyik döntést választották és nem a másikat, a válasz az volt, hogy „mert a testvéri szocialista országok között szolidaritás van”. „Ezeket a magyarázatokat kaptuk a rendszerváltás előtt. Napjainkban hasonlóan „okos és korrekt” válaszokat kapunk [Brüsszelből]” – mondta Hernádi.