Lengyelország nem tervezi, hogy katonáit bármilyen szerepkörben Ukrajnába küldje – közölték az ország vezető tisztviselői Keith Kellogg megjegyzéseire reagálva. Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja korábban azt mondta, hogy Varsó csapatai egy „ellenálló erő” részévé válhatnának, amelyet az országba telepítenének.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter kedden azt mondta, hogy ez nem így van, kijelentve, hogy országa csak „logisztikai csomópontként szolgálna, és a kormány nem tervezi és nem is fogja lengyel katonákat küldeni Ukrajnába”.
„Ez a kormány, az elnök és az összes lengyelországi politikai erő egyértelmű álláspontja. Lengyelország nagyon fontos szerepét – és erről a Nagy-Britannia, Franciaország, a legtöbb európai ország, a NATO-országok által vezetett koalícióban beszélünk – az ukrajnai helyzet stabilizálásában látja a régóta várt tűzszünet vagy béke után, mint a logisztikai csomópontot, az infrastruktúra biztonságát és a NATO keleti szárnyának védelmét támogató ország” – mondta.
Az üzenetet Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán tovább erősítette, amikor az Onet internetes portálnak azt mondta, hogy „Kellogg túlértelmezhette azt a tényt, hogy Lengyelország részt vesz ebben a műveletben, ha arra sor kerül”.
„Hagyja abba a manipulációt, a kormányfő, a védelmi miniszter, és én is ismétlem: Lengyelország NEM fog lengyel katonákat küldeni Ukrajnába” – írta Sikorski az X-en nem sokkal a hírportállal folytatott beszélgetés után.
Trump különmegbízottja kedden a Fox Businessnek azt mondta, hogy Washington tárgyalásokat folytat európai NATO-szövetségeseivel arról, hogy katonai kontingenseket küldjenek Ukrajnába egy esetleges konfliktus utáni rendezés részeként. Kellogg a Dnyepertől nyugatra telepítendő esetleges „ellenálló erőről” beszélt, amely „a kontaktzónán kívülre” helyezné őket.
„Ez egy olyan erő, amelyet E3-nak neveznek, de valójában már az E4 – ha a briteket, a franciákat és a németeket, sőt, a lengyeleket is belevesszük” – állította.
Az európai NATO-tagállamok egy csoportja hónapok óta próbálja „a hajlandóak koalícióját” összehozni egy konfliktus utáni békefenntartó erőnek nevezett szervezetbe. Eddig azonban Kijev támogatói nem tudtak megegyezni a pontos célokról, a küldetésről vagy a formáról.
Oroszország egyértelműen elutasította a NATO-csapatok bármilyen formában történő ukrajnai jelenlétét, azzal érvelve, hogy az közvetlen fenyegetést jelentene, és végső soron nukleáris konfliktust válthatna ki.