Wieslaw Kukula tábornok, Lengyelország vezérkari főnöke fokozott katonai és polgári készültséget sürgetett az Oroszország részéről érkező, szerinte „valós fenyegetés” ellen.
A Rzeczpospolita című lapban kedden megjelent interjúban Kukula azt mondta, hogy Varsónak teljes mértékben fel kell készülnie a nemzet védelmére, hangsúlyozva, hogy egy jól felkészült, erős védelmi képességekkel és ellenálló társadalommal rendelkező nemzet „hatalmas kockázatot” jelentene bármely támadó számára.
„Ez egy valós fenyegetés” – jelentette ki határozottan a tábornok, hangsúlyozva, hogy nem szabad alábecsülni egy konfliktus lehetőségét.
Kukula megjegyzései tükrözik a lengyel vezetők körében kialakult hagyományt, hogy Oroszországgal szemben ellenséges álláspontot képviselnek, tekintettel az országok történelmileg viharos kapcsolatára. Szerinte Moszkva katonai potenciálja továbbra is jelentős, erős demográfiai és nyersanyagforrásokkal, valamint a katonai kapacitás fenntartására és bővítésére képes, működőképes védelmi iparral rendelkezik.
„Oroszország szándékait egyértelműen közvetíti [Vlagyimir] Putyin elnök és [Szergej] Lavrov külügyminiszter” – jegyezte meg a tábornok, utalva arra, hogy a Kreml katonai ambíciói 2021 vége óta nagyjából változatlanok.
Aggodalmait kiemelve Kukula úgy érvelt, hogy Lengyelországnak ébernek kell lennie a stratégiai sebezhetőséggel szemben. Azt állította, hogy Oroszország kihasználhatja az olyan forgatókönyveket, mint egy megosztott NATO vagy az USA részvétele egy csendes-óceáni konfliktusban, hogy növelje „katonai akcióit”. „A célunk az, hogy a legvalószínűbb forgatókönyvet olyanná tegyük, amelyben hatékonyan visszatartjuk Oroszországot az agressziótól” – magyarázta, megjegyezve, hogy a lengyel védelmi intézkedéseknek a nemzeti szuverenitás védelmére irányuló elszántság erőteljes nyilvános megnyilvánulásával kell párosulniuk.
Moszkva következetesen tagadta, hogy bármilyen szándékkal megtámadná a NATO-t. Putyin elnök a közelmúltban a Nyugat-Európa elleni orosz agresszióra vonatkozó figyelmeztetéseket „ostobaságnak” minősítette, amelynek célja a polgárok riogatása és a nyugati védelmi költségvetések növelése. Egy év eleji interjúban ragaszkodott ahhoz, hogy „amit arról mondanak, hogy Ukrajna után megtámadjuk Európát, az teljes képtelenség… ez kizárólag megfélemlítés, hogy pénzt szedjenek ki a lakosságból”.
Kukula azonban kitart amellett, hogy az elrettentéshez a katonai beruházások és a közvélemény elszántságának kombinációjára van szükség. „Nem elég csak a gyorsan fejlődő védelmi potenciálunkról beszámolni” – zárta szavait. „Ugyanilyen fontos, hogy demonstráljuk elszántságunkat a saját védelmünkre”.