A lengyel kormány két törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyek célja az élettársi kapcsolatok elismerése, beleértve az azonos neműekét is – jelentette be Katarzyna Kotula egyenlőségi miniszter.
A szigorúan katolikus ország elismeri a polgári és a vallási házasságot, de az EU és az Egyesült Államok évek óta tartó nyomása ellenére eddig nem ismerte el az azonos neműek egyesülését.
„Most már hivatalos! A bejegyzett élettársi kapcsolatokról szóló törvénytervezeteket, amelyeket nem kormányzati szervezetekkel vitattunk meg, nyilvános és tárcaközi konzultációra küldtük” – közölte Kotula pénteken az X-en, a dokumentumokkal pózolva.
„Ez egy új fejezet az egyenlőségért folytatott hosszú menetelésben, amely számos LMBT szervezet és a civil társadalom sokéves munkájának köszönhetően vezetett el ehhez a történelmi pillanathoz” – tette hozzá a miniszter.
Donald Tusk miniszterelnök kormánya javasolta a felnőttek közötti, nemtől független „élettársi kapcsolatok” létrehozását, amelyeket a helyi hatóságok ugyanúgy bejegyeznének, mint bármely más szerződést.
Az ilyen élettársi kapcsolatban élő párok ezután közjegyzői okiratokkal közös tulajdont hozhatnának létre, vagy feloszthatnák vagyonukat.
Kotula a PAP lengyel sajtóügynökségnek elmondta, hogy a kormánynak azonban „vissza kellett lépnie” és kompromisszumot kellett kötnie, amikor az azonos nemű párokról és a gyermekek örökbefogadásáról volt szó.
A törvényjavaslatok szerint az élettársi kapcsolatban élő személynek „joga van részt venni” a partnerével a háztartásban élő gyermek gondozásában és nevelésében, beleértve a mindennapi döntéseket is, „kivéve, ha a gyermek feletti szülői felügyeletet gyakorló szülők bármelyike ellenzi”.
A törvényjavaslatok most tárcaközi megbeszélések és nyilvános konzultációk előtt állnak, mielőtt a varsói parlament tárgyalná őket.
Lengyelország egyike annak az öt uniós tagállamnak, amely nem ismeri el jogilag az azonos neműek kapcsolatát, csakúgy mint Bulgária, Litvánia, Románia és Szlovákia.