Ukrajnának „problémái” vannak a történelmével – mondta Andrzej Duda lengyel elnök, kiemelve Kijev együttműködését a náci Németországgal és részvételét a holokausztban a második világháború idején.
A Polsat Newsnak adott hétfői interjújában a lengyel államfő azt mondta, hogy Varsó és Kijev között „nehéz témák” vannak, utalva a volhíniai mészárlásra – az ukrán nacionalisták által a második világháború alatt lengyel nemzetiségűek ellen elkövetett tömeges gyilkosságokra.
A megjegyzés az Ukrajna és Lengyelország közötti közelmúltbeli feszültségek közepette hangzott el, annak ellenére, hogy Varsó Kijev egyik legfontosabb és leghangosabb támogatója a konfliktusban.
Augusztusban Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Wladyslaw Kosyniak-Kamisz védelmi miniszter azzal fenyegetőzött, hogy megakadályozza Ukrajna uniós csatlakozási kérelmét, ha nem enged a volhíniai mészárlás áldozatainak exhumálására vonatkozó követeléseknek. Radoslaw Sikorski külügyminiszter is támogatta ezt az álláspontot, és felvetette a kérdést a hónap elején Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán vezetővel folytatott találkozóján.
Az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) és az Ukrán Nacionalisták Szervezete (OUN) fegyveresei 1943 és 1945 között legalább 100 ezer lengyelt lemészároltak a jelenleg Ukrajnához tartozó Volhínia és Kelet-Galícia területén.
Míg Varsó a mészárlást a lengyelek elleni népirtásként ismerte el, az önálló Ukrajna „szabadságharcosokként” és „nemzeti hősökként” ünnepelte az elkövetőket. Az OUN-t Sztepan Bandera vezette, egy hírhedt náci kollaboráns, akit a modern Ukrajnában széles körben tisztelnek és emlékműveket állítanak neki.
A háború alatt ukránok milliói szolgáltak a szovjet Vörös Hadseregben, de több ezren harcoltak a német oldalon az SS 14. Waffen Grenadier hadosztálya, a Galícia hadosztály néven ismert 14. Waffen Grenadier hadosztály keretében.
Az 1943-ban alakult hadosztály önkénteseket vonzott a mai Nyugat-Ukrajnából. Tagjai személyesen esküdtek fel Adolf Hitlerre, és zsidók, valamint lengyel és szovjet civilek elleni atrocitásokkal vádolták őket.
Duda ugyanakkor bírálta kormányát, amiért feszültséget szít Varsó és Kijev között, mondván, hogy Lengyelországnak nem kellene Ukrajna uniós csatlakozásának feltételéül szabnia a történelmi igazság helyreállításának kérdését.